Do olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego trafi 8-letni pacjent, cierpiący na na obustronny nowotwór żuchwy. Guz rośnie, niszczy żuchwę i coraz bardziej utrudnia dziecku normalne funkcjonowanie. Dziecko ma problemy z jedzeniem i oddychaniem dlatego operacja jest konieczna.
Jako, że kikrochirurgiczne zabiegi rekonstrukcji żuchwy u dzieci wykonuje w Polsce tylko Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, dlatego chłopiec przyjedzie do naszego miasta aż z Oleśnicy.
Ten zabieg będzie pionierski z powodu wykorzystania przez olsztyńskich lekarzy specjalnych szablonów i wyprofilowanej płytki tytanowej, skonstruowanych indywidualnie dla tego pacjenta przez techników z Niemiec. Zastosowanie takiego rozwiązania znacznie ułatwi przeprowadzenie zabiegu i skróci czas jego trwania.
Fot. Doktor Maciej Borowiec z Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie prezentuje specjalnie zaprojektowane szablony wraz z wyprofilowaną płytą tytanową
- Aby można było stworzyć szablony, wysłaliśmy dokładne fotografie żuchwy pacjenta do Niemiec, do firmy zaopatrującej szpitale w sprzęt medyczny, a następnie podczas wirtualnej sesji zaplanowaliśmy zabieg – wyjaśnia Krzysztof Dowgierd, ordynator Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. - Dzięki zastosowaniu szablonu będziemy mogli bardzo precyzyjnie uzupełnić kości żuchwy, a operacja powinna skrócić się o mniej więcej 2 godziny. Podczas operacji wykorzystamy również nowoczesny mikroskop operacyjny, podarowany naszemu szpitalowi przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Operacja ma się planowo rozpocząć w poniedziałek 23 maja około godziny 9.00 i potrwać mniej więcej 6 godzin.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz