Dziś jest: 17.04.2025
Imieniny: Roberta, Rudolfa
Data dodania: 2025-04-08 10:28

Aleksandra Sawczuk

Olsztyńscy nastolatkowie walczą z toksycznymi relacjami i hejtem. Na czym polegają „Podwójne węzły”? [AKTUALIZACJA]

Olsztyńscy nastolatkowie walczą z toksycznymi relacjami i hejtem. Na czym polegają „Podwójne węzły”? [AKTUALIZACJA]
Edukacja, diagnoza społecznego problemu i wsparcie, to główne założenia projektu
Fot. Archiwum prywatne

Młodzi ludzie coraz częściej zauważają i odczuwają rosnący problem występowania negatywnych interakcji międzyludzkich oraz toksycznych relacji, co ma miejsce zarówno w świecie realnym, jak i w Internecie. Julia, Maciej, Wiktor, Maciej, Milena oraz Jakub, uczniowie X LO, Mistrzostwa Sportowego, XI LO i Technikum nr 2 w Olsztynie postanowili zgłębić temat, pod kątem diagnozy, edukacji, a także wsparcia osób dotkniętych wspomnianymi trudnościami, w ramach uczestnictwa w popularnej olimpiadzie pn. „Zwolnieni z teorii”. Młodzież nadała realizowanemu projektowi tytuł „Podwójne węzły – Toksyczność relacji”.

reklama

Popularna olimpiada

Kolejna grupa olsztyńskich nastolatków postanowiła zgłębić i zrealizować projekt, dotyczący występujących w społeczeństwie problemów. Wszystko w ramach XI edycji ogólnopolskiej olimpiady pn. „Zwolnieni z teorii”.

W ostatnim czasie pisaliśmy o licealistkach, chcących stawić czoła niesprawiedliwemu często traktowaniu młodych osób na rynku pracy oraz młodzieży, walczącej z konsumpcjonizmem i tzw. „fast fashion”.

Podwójne węzły – Toksyczność relacji"

Tym razem przyszedł czas na zgłębienie tematu występowania w dzisiejszym świecie, zarówno realnym, jak i wirtualnym, toksycznych relacji oraz hejtu. Nad problemem pochylili się uczniowie X Liceum Mistrzostwa Sportowego im. M.G. Bublewicza, XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie oraz Technikum nr 2. Julia, Maciej, Wiktor, Maciej, Milena oraz Jakub, również biorący udział w olimpiadzie, zatytułowali swój projekt jako „Podwójne węzły – Toksyczność relacji”.

Cel inicjatywy stanowi przyjrzenie się wpływowi negatywnych relacji na życie ludzi, analizując przy tym rolę mediów społecznościowych oraz aplikacji randkowych w ich kształtowaniu. Uczniowie zamierzają edukować oraz wspierać społeczeństwo w radzeniu sobie z trudnościami.

- Toksyczne relacje mogą mieć destrukcyjny wpływ na zdrowie psychiczne, prowadząc do niskiej samooceny, lęku, depresji, a nawet izolacji społecznej. Z kolei hejt w mediach społecznościowych stał się powszechnym zjawiskiem, które dotyka zarówno młodzież, jak i dorosłych. Chcemy szczególnie zwrócić na to uwagę, ponieważ mamy świadomość, iż dla większości jest to niewygodny temat. Wiele osób nie przyznaje się, jakie treści publikuje w przestrzeni medialnej, gdyż myślą, że są „incognito” – tłumaczy młodzież.

Budowanie świadomego i wspierającego społeczeństwa

Uczestnikom olimpiady zależy na tym, aby dzięki realizacji projektu, stworzyć zainteresowanym swego rodzaju bezpieczną przestrzeń do rozmów o trudnościach w relacjach oraz pokazać, że każdy z nas na zdrowe i pełne szacunku traktowanie.

- Wspólnie możemy przeciwdziałać toksyczności i hejtowi, budując bardziej świadome i wspierające społeczeństwo – twierdzą.

Postać „kozła ofiarnego”

Warto podkreślić, iż toksyczne relacje przybierają często formy manipulacji, uzależnienia emocjonalnego czy cyberprzemocy. Centralną postacią projektu realizowanego przez nastolatków jest symboliczny „kozioł ofiarny”, który początkowo doświadcza wyżej opisanych zachowań, a w efekcie staje się wzorem radzenia sobie z nimi.

- „Kozłem ofiarnym” jest prezentowana przez nas postać młodej Kasi, która wkracza w okres dojrzewania i zaczyna mierzyć się z wieloma trudnościami, jakie przynosi jej szkoła średnia – mówią uczniowie.

Formy realizacji projektu

Przedsięwzięcie „Podwójne węzły” opiera się głównie na przeprowadzaniu sond społecznych, przedstawianiu interaktywnych spektakli w szkołach. Działania mają na celu naukę młodzieży rozpoznawania niezdrowych zachowań oraz budowania właściwych więzi.

Według uczestników olimpiady skala podjętego przez nich problemu stale rośnie. Warto podkreślić, iż często powodem znajdowania się w toksycznych relacjach jest dorastanie w dysfunkcyjnych rodzinach, a przy tym doświadczanie przemocy emocjonalnej, bezzasadnej krytyki oraz brak wsparcia.

- Przeprowadzona przez nas ankieta oraz sonda społeczna pokazują, że coraz więcej osób doświadcza przemocy emocjonalnej, presji rówieśniczej oraz hejtu w internecie. Ponad 60 ankietowanych przyznało, że doświadczyło tego w przeciągu ostatniego roku, mierzyło się z samokrytyką i czuło, że ich samoocena jest coraz niższa – wymieniają.

Czy istnieje sposób na zmniejszenie skali problemu?

Według nastolatków, tak, głównie w przestrzeni internetowej. Po rozmowach z rówieśnikami wysnuli bowiem wnioski, iż młode pokolenie oczekiwałoby, m.in. większej ochrony ze strony platform społecznościowych, w tym wprowadzenie obowiązku usuwania negatywnych treści.

Dodatkowo, uczniowie wskazują, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zmian w prawie (np. wprowadzenie systemów mediacyjnych), skuteczniejsza moderacja treści w sieci, łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej oraz promowanie pozytywnych postaw w społeczeństwie.

Wsparcie psychologiczne i psychoterapia

Zapytaliśmy przedstawicieli młodego pokolenia, czy w świecie tak narażonym na występowanie toksycznych relacji i hejtu, istotną rolę odgrywa psychologa, czy psychoterapeuty.

- Ta rola jest kluczowa i nie można jej bagatelizować. Praca z psychoterapeutą może pomóc odzyskać poczucie własnej wartości i wyjść z destrukcyjnych relacji. Terapia może nauczyć osoby po trudnych doświadczeniach, jak odbudować zaufanie do ludzi i tworzyć zdrowe relacje w przyszłości – podsumowują.

Nastolatkowie tworzą obecnie film, obrazujący wpływ szkodliwych relacji na osoby wchodzące w dorosłość. Materiał trafić ma niebawem na platformę YouTube. Młodzież edukuje i wspiera swoich odbiorców także za pośrednictwem mediów społecznościowych.

AKTUALIZACJA (wtorek, 8 kwietnia, godz. 9:30)

"Podwójne Więzy - Między Wersami"

Kolejną inicjatywą w ramach projektu "Podwójne Więzy" jest samodzielnie zrealizowany przez zaangażowaną grupę film. Opowiada, jak mówią sami autorzy -  "o dziewczynie, która próbuje znaleźć światło w ciemności". W krótkiej produkcji pojawia się wątek znajomości zawartych w Internecie - nierzadko opartych na fasadzie oraz relacji, które mają na nas destrukcyjny wpływ. Autorzy zachęcają widzów, aby zawalczyli o swój dobrobyt - otaczając się zdrowymi relacjami, podejmując świadome decyzje i biorąc życie we własne ręce. 

Pojawiły się plakaty w komunikacji miejskiej

Nastolatkowie planują teraz dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Plakaty promujące projekt pojawiły się na szybach olsztyńskich autobusów. Chociaż kampania jest tworzona przez młodych ludzi dla (głównie) młodych ludzi, z trudnościami w zawiązywaniu wartościowych relacji, mierzą się wszystkie grupy wiekowe. Mieszkańcy miasta mają teraz okazję do refleksji podczas przejażdżki komunikacją miejską.

@podwojne.wezly Sonda "Podwójne węzły" o tematyce toksycznych relacji! Jak sobie z nimi radzić? Jak im zapobiegać? ✉️ #stophejt #dc #podwojnewezly ♬ 10 minutes! Fashionable and bright jazz piano(1127989) - nyansuke
Galeria

Komentarze (20)

Dodaj swój komentarz

  • Thor 2025-04-09 14:31:49 2a00:f41:181a:*
    Jak pojawią się przymusowi relokanci, to ci młodzi wtedy wykażą się w walce...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • kolo 2025-04-08 15:01:07 80.55.*.*
    za moich czasów toksyczne relacje załatwiało się za garażami...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7
  • Johan 2025-04-08 13:57:05 94.254.*.*
    Przecztajcie artykuł na WP kto finansuje stronę hejterską ,,sok z buraka" uśmiechnięty minister i zatrudniony w totalizatorze hejter i o czym tu mowa
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 9
  • ***** *** 2025-04-08 12:31:11 146.70.*.*
    Brawo małolaci! Największa patologie powoduje PIS Jarosław Kaczyński widzący gorszy i lepszy sort Polaków. Lepszy miał na myśli chyba osoby żyjące bez kobiet a wstydzące się przyznać do gejowstwa bądź pedofilii których bronił i który czcząc szatana jak Kościół Katolicki są chyba święci. Osoby reprezentujące PiS mają prawo do własnych poglądów, zwykłe kłamstwa, odwaracania kota ogółem oraz obrażania jak Arent, Nie dla Bonzura, Paul Mark - wyzywając i obrażając - chcą chyba pokazać swoją katolicką miłość do bliźniego. Do reszty obywateli przestańmy się w końcu kłócić o politykę która ma nas w dupie i wyjdźmy na ulice nim będzie koniec gotówki i kolejna pandemia stworzona przez komunistow pro putinowskich Kaczyński i Rydzyk. Do tego czasu w maju głosujemy na dużo mniejsze zło obojętnie kogo byle nie Nawrocka i Mentzenowa. 8 gwiazdek dla poparcia spasionego karakana ciepłego pasywa słów
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 4
  • Araneus 2025-04-02 17:24:08 5.173.*.*
    Również z oceną komentarzy przez media społecznościowe powinna wejść większą ocena wstawianych materiałów. Bo dużo tego hejtu to spływa na treści patologiczne, za które autorzy oczekują poklasku.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
  • starzec 2025-02-26 12:00:55 2a01:11ce:2:*
    Zamiast brnięcia w "toksyczne relacje" proponuję młodzieży lekturę mnóstwa klasycznej literatury światowej, wejście w świat minionych mistrzów kina, poświęcenie dużej uwagi dobrej (najczęściej "starej") muzyce, zrezygnowania z gier komputerowych bezproduktywnie kradnących bezcenny czas, odinstalowania durnych app`ek z telefonów, wychodzenia na przysłowiowy trzepak spotkać się ze znajomymi (tymi, z którymi chce się spotkać), odnalezienia w sobie i pielęgnowania jakiegoś sensownego hobby, zaprzestania podążania za głupkowatymi - narzuconymi nie wiadomo skąd (wiadomo, wiadomo..) - modami i trendami, polubienia siebie i swojego wyjątkowego życia. Kiedy już naprawdę otworzą się horyzonty duchowe i intelektualne, po prostu, w naturalny sposób opuścicie matrix. Nie będzie potrzeby ani nikogo prześladować, ani później chodzić na marsze milczenia.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 5
  • Tragedia I patologia 2025-02-26 08:49:57 37.31.*.*
    Hejt wychodzi z olsztynskich urzędów gdzie urzędnikami są ludzie z P.S.L. I P.O.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 20
  • kolo 2025-02-26 08:15:33 80.55.*.*
    życie ich wyprostuje...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 8
  • Afrodyta 2025-02-26 07:30:48 46.205.*.*
    Duża firma na litere M - tam dopiero jest hejt i pranie mózgu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 0
  • Lana 2025-02-26 07:12:07 37.248.*.*
    Hejt srejt, jak was państwo zacznie ruchać na każdym kroku to dopiero zobaczycie przemoc psychiczną.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 11
  • Kamila 2025-02-26 00:44:22 37.31.*.*
    Według mnie świetna inicjatywa, dobrze, że młodzież zajmuję się dodatkowo takimi projektami, mimo, że w dobie internetu ciężko bedzie zwalczyć panujący hejt. Odpowiedzi młodych są bardzo dojrzałe i widać, że wiedzą o czym mówią
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 3
  • [email protected] 2025-02-26 00:12:33 77.253.*.*
    Nihil novi sub sole czyli ogłupianie młodych ciąg dalszy. Jak sto konkretów cenzura braki socjalne i kariera na szparagach. A jaki rzeczywiście nadrzędny cel przyświeca? Uczynienie buntowniczych z natury młodych ludzi sterowalną antybuntowniczą bezideową masą. Powtórka z komunizmu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 15
  • Ortan 2025-02-25 22:45:44 88.156.*.*
    Wy sobie możecie walczyć, błagać i prosić to było jest i będzie. Niestety nie uda się tego zatrzymać i zmienić, internet poprostu to bardziej uzewnętrznił.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3
  • Qeber 2025-02-25 22:34:25 46.113.*.*
    Mój sąsiad jest gejem i przez 2 lata zatruwał mi życie gadkami o LGBT, gender i tej całej chorej ideologii. Na początku nie zwracałem na to uwagi, ale ile można gadać takie bzdury.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7
  • Marek 2025-02-25 22:07:29 78.30.*.*
    Wystarczy popracować w jakimś kołchozie logistycznym tam ta są relacje między ludzkie, a bardziej zwierzęce toxic pełną gębą
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 1

www.autoczescionline24.pl