A | A | A
Data dodania: 2010-03-08 07:42
Iwona Starczewska
Olsztyński debiut w lidze korfballu
Zespół studentów olsztyńskiego uniwersytetu zadebiutował w Polskiej Lidze Korfballu. Pierwszy mecz naszych akademików był zarówno pierwszym meczem w historii drugiej ligi. Turniej otwierający sezon odbył się w podwarszawskim Wołominie.
reklama
Akademicy z UWM już zapowiadają więcej wygranych, tym razem na własnym terenie 17. kwietnia w Kortowie.
- Jest trochę czasu na trening i przerwy nie robimy nawet dzień po turnieju. Musimy poprawić skuteczność, a jak nie będziemy się objadać przez święta to będziemy o te trzy-cztery kosze w meczu lepsi, co już powinno dać zwycięstwo także nad Wrocławiem - półżartem prognozuje wzrost formy trener Dawid Gajko.
Dla tych, którzy nie słyszeli jeszcze o Korfballu krótka charakterystyka tego sportu. Korfball to jedyna na świecie koedukacyjna gra zespołowa, w której zawodnicy obojga płci grają w jednej drużynie (nie rozgrywa się meczów z udziałem zawodników tylko jednej płci). Wiele elementów gry w korfball podobnych jest do koszykówki, piłki ręcznej i popularnego w niektórych krajach netballu.
Gra? Nic prostszego. Musisz trafić do kosza przeciwnika. Jednak żeby tego dokonać nie możesz: mieć kontaktu z przeciwnikiem, wyrywać piłki z rąk przeciwnika i przemieszczać się z piłką. Gry sportowe tego typu wymagają ośmiu osób w każdej z dwóch drużyn. Musi to być czterech mężczyzn i cztery kobiety. Dwie pary z każdej drużyny rozpoczynają grę w strefie obrony, a dwie pary w strefie ataku. Jest to bardzo ważna zasada: bez odpowiedniego ustawienia zawodników na boisku nie da się bowiem poprawnie rozpocząć gry. Punkty zdobywa się wrzucając piłkę (o wymiarach piłki nożnej) do kosza przeciwnika. Każdy prawidłowy rzut do kosza daje jeden punkt. Co dwa punkty, niezależnie która drużyna je zdobędzie, następuje zmiana stref, podczas której obrońcy przebiegają do ataku, a atakujący do obrony. Obrońcy zatem stają się atakującymi, a atakujący stają się obrońcami. Nie wolno sobie dowolnie zmieniać stref. Może to następować tylko co dwa kosze oraz - niezależnie od wyniku - po przerwie. Zgodnie z przepisami międzynarodowymi gra się 2 x 30 minut z 15 minutową przerwą. Jednak mecze drużyn młodzieżowych mogą trwać krócej. Ostatnie 2 minuty drugiej połowy czas jest zatrzymywany przy każdej przerwie w grze. W przypadku remisu po dwóch połowach meczu zarządza się dogrywkę do golden-gola.
Czekamy na rewanż naszego zespołu na własnym terenie 17. kwietnia w Kortowie!!
Źródło: Własne/korfball AZS Olsztyn
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz