Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2011-01-13 08:12
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 13:48

Iwona Starczewska

Olsztyński Park Centralny - naturalnie

Ekologiczny, z naturalnym charakterem parku, z lewitującymi'' placami i kładkami, które pozwolą zachować naturalne torfowiska. To podstawowe założenia koncepcji zagospodarowania Parku Centralnego w Olsztynie.

reklama

Przypomnijmy, miasto otrzymało niemal 10 mln złotych na organizację Parku Centralnego i modernizację Parku Podzamcze. Środki te pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury.

Park Centralny o powierzchni 12,87 ha stanowi obecnie nieestetyczne, nieatrakcyjne miejsce w ścisłym centrum miasta, na terenie stanowiącym zaplecze centrum handlowo – usługowego, lokalizacji urzędów i innych instytucji administracji publicznej masowo odwiedzanych przez mieszkańców i przyjezdnych. Park Podzamcze o pow. ok. 5,69 ha obecnie funkcjonuje, lecz jego wygląd i stan techniczny wymaga natychmiastowej poprawy (krzywe chodniki, zarastająca trawa, woda zbierająca się w nierównościach ziemi, zniszczone elementy małej architektury i oświetlenia). Ponadto parki nie są przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Nieatrakcyjność tych obszarów w centrum miasta prowadzi do spadku atrakcyjności turystycznej Olsztyna.

Niebawem ta część miasta przestanie straszyć.  Ratusz przygotował już koncepcję zagospodarowania parków.

Koncepcja Parku Centralnego daje możliwość unikalnego zaaranżowania przestrzeni publicznej w połączeniu z rzeką Łyną. Podkreśla najważniejszą przestrzeń w parku - Plac Centralny, zaprojektowany w formie pomostu na planie koła z nawierzchnią drewnianą, z otworami na drzewa istniejące oraz projektowane skupiska roślin wodnych i przywodnych. Na placu zaplanowano lokalizację amfiteatru wraz z zadaszoną sceną pływającą, dookoła której rozpięto półokrągły pomost, będący domknięciem kompozycyjnym całej tej przestrzeni. Plac Centralny integralnie związany jest z projektowanym, niewielkim rozlewiskiem wody, powstałym poprzez poszerzenie fragmentu koryta rzeki Łyny. Na wewnętrznym akwenie, pomiędzy półokrągłym pomostem pływającym, a amfiteatrem zaprojektowano fontannę w formie równomiernie, po łuku ulokowanych dynamicznych dysz. Przy każdej dyszy osadzone są reflektory diodowe, oświetlające wytryskujący strumień wody. Wszystkie dysze w połączeniu z reflektorami mogą tworzyć różnego rodzaju animacje „woda-światło”.


W parku można wyróżnić kilka podstawowych stref:


• Strefa nadrzeczna

• Strefa rekreacji spokojnej – kontemplacyjnej

• Strefa centralna parku – Plac Centralny

• Strefa historyczna

• Strefa sportów i rekreacji czynnej

Koncepcję przygotował zespół autorski: Rafał Jacaszek, Grzegorz Porębski, Katarzyna Olszak, Maciej Jacaszek, Bartosz Zamorski

- Na etapie konsultacji społecznych wypracujemy z mieszkańcami ostateczne rozwiązania - zapowiada Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Źródło: UM Olsztyn/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • mom 2011-02-12 09:50:49 89.228.*.*
    Inwestycja w tzw. park centralny jest przedwczesna. To nie ma sensu, jeśli trzeba odnowić stare parki - Jakubowo (dawny WDK), Podzamcze.Tam najpierw powinny być skierowane działania. Mowa o parkach - a co z zagospodarowaniem jezior? Akurat tych to mamy w Olsztynie aż jedenaście. Co będzie nowego, lepszego nad nimi? Myślę, że właśnie te jeziora są największym darem i skarbem naszego miasta. Poza ścieżką dla rowerzystów nad J.Długim, to nic w bliskiej perspektywie w tym temacie nie słychać.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl