Olsztyński Rower Miejski, czyli jedna z trzech najpopularniejszych inicjatyw pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego, według pierwotnych zapowiedzi ratusza uruchomiona miała zostać w okolicach 2016 roku. Społecznicy ze Stowarzyszenia Wizja Lokalna postanowili wspomóc urzędników i przeprowadzić wśród mieszkańców badania ankietowe, jak system powinien funkcjonować, akcję zapowiadając jako swoiste referendum poparcia w tej sprawie.
- Do tej pory udział w badaniach wzięło ponad 700 osób. To bardzo dużo nawet w porównaniu do odbywających się w mieście badań urzędowych, a pamiętajmy, że my sprawami miasta zajmujemy się hobbystycznie, w czasie wolnym - mówi Paweł Klonowski, przewodniczący Wizji Lokalnej. - Zależy nam jednak by liczba wyrażonych opinii była jeszcze większa, dlatego prosimy o poświęcenie nie więcej niż 5 minut swojego czasu wszystkich, którzy jeszcze nie wypełnili ankiety.
Jak zaznaczają społecznicy duża liczba ankiet pozwoli, oprócz miarodajności wyników badań, zyskać również skuteczne narzędzie nacisku na decydentów w tej sprawie.
- Bardzo chcielibyśmy zbliżyć się do 1,5-tysięcznego wyniku badań na temat Łynostrady. Spowodował on wówczas, że pomimo iż urzędnicy nie zdecydowali się na zorganizowanie konsultacji społecznych, to ostatecznie przy projektowaniu założeń trasy nad Łyną, musieli wziąć pod uwagę stworzony na bazie wyników społeczny raport miejski oraz zawarty w nim głos mieszkańców - mówi Rafał Ostoja-Lniski, koordynator badań. - Liczba wyrażonych opinii była po prostu zbyt duża by ją zignorować i na taki sam efekt liczymy tym razem.
Przypomnijmy, że w przeprowadzanej ankiecie mieszkańcy pytani są o doświadczenia związane z podobnymi rozwiązaniami w innych miastach oraz oczekiwania względem systemu roweru miejskiego w stolicy Warmii i Mazur. Wśród pytań pojawiają się te o koszta korzystania, najważniejsze cechy, zakres czasowy funkcjonowania czy model rozbudowy systemu. Jest również miejsce na własne uwagi i spostrzeżenia.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz