W poniedziałek, 26 kwietnia, do I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął wniosek pełnomocnika Pawła Juszczyszyna o wydanie zabezpieczenia roszczenia sędziego przed wytoczeniem powództwa. To roszczenie ma dotyczyć ustalenia, że uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z 4 lutego 2020 r., podjęta w przedmiocie zawieszenia sędziego Juszczyszyna w czynnościach służbowych oraz obniżenia jego wynagrodzenia o 40 proc. na czas trwania zawieszenia, nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego, a po drugie – zaniechania naruszania dobrego imienia i godności Pawła Juszczyszyna i w tym celu nakazanie zobowiązanemu (zdaniem wnioskodawcy są to reprezentujący Skarb Państwa Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego oraz Prezes Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego) usunięcia tej uchwały ze strony internetowej Sądu Najwyższego.
W związku z tym pełnomocnik Pawła Juszczyszyna wniósł do Sądu m. in. o wstrzymanie skuteczności i wykonalności wskazanej wyżej uchwały na czas trwania postępowania zainicjowanego pozwem złożonym przez Pawła Juszczyszyna po uzyskaniu tego zabezpieczenia.
Wyłoniony w wyniku losowania sędzia referent 28 kwietnia 2021 r. przesłał prezesowi sądu okręgowego w Olsztynie wniosek o rozważenie możliwości zarządzenia rozpoznania tej sprawy w składzie trzech sędziów, w trybie art. 47 par. 4 kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten mówi o tym, że prezes sądu może zarządzić rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów, jeżeli uzna to za wskazane ze względu na szczególną zawiłość lub precedensowy charakter sprawy.
- Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie w dniu 29 kwietnia 2021 r. wydał zarządzenie o rozpoznaniu sprawy z wniosku Pawła Juszczyszyna o udzielenie zabezpieczenia w powiększonym – trzyosobowym składzie sędziów. W ocenie Prezesa Sądu Okręgowego, niniejsza sprawa wymaga poszerzonej analizy stanu prawnego, zarówno prawa krajowego, jak i europejskiego, a jej precedensowy charakter może mieć znaczenie dla kształtowania orzecznictwa w sądach powszechnych. Z uwagi na szczególną zawiłość sprawy oraz jej precedensowy charakter rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów jest uzasadnione – informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik olsztyńskiego sądu okręgowego.
Z chwilą, gdy uda się wylosować skład sędziowski do rozpoznania tej sprawy, Sąd będzie miał 7 dni na wydanie merytorycznej decyzji, o ile nie zostaną złożone wnioski o wyłączenie od rozpoznania sprawy sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie.
Komentarze (13)
Dodaj swój komentarz