Ciepłe posiłki, brak tłoku w korytarzach czy potrzeby szukania lekarza prowadzącego błąkając się z oddziału na oddział przestaje być domeną telewizyjnej fikcji. Coraz więcej szpitali dzięki staraniom personelu uzyskuje certyfikat, wydawany przez podległe ministerstwu zdrowia Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Akredytacje wydawane są raz na trzy lata. Przed ich przyznaniem placówkę odwiedzają wizytatorzy, którzy sprawdzą jakość usług pod każdym kątem. W trakcie wizyty ocenianych jest ponad 200 standardów. Wizytatorzy wypytują personel o prawa pacjenta, sprawdzają kwalifikacje pielęgniarek, magazyny sprzętów medycznych czy czystość poduszek.
Przeprowadzona niedawno kontrola w polskich szpitalach wykazała, że jednym z miast mogących poszczycić się placówką o najwyższej jakości, jest Olsztyn. Pacjenci Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego mają powód do zadowolenia - spełnia on aż 95% standardów. Dzięki temu znajduje się na drugim miejscu na podium najlepszych szpitali w kraju.
W całym województwie warunki spełnia 10 placówek, z czego jedna - szpital powiatowy w Bartoszycach - nie uzyskała zgody na przedłużenie certyfikatu. Spośród pozostałych aż pięć akredytowanych szpitali znajduje się w Olsztynie. Są to szpitale: miejski, MSWiA, pulmonologiczny, uniwersytecki oraz opisywany wyżej, dziecięcy. Certyfikowane placówki znajdziemy także w Piszu, Ełku, Elblągu i Biskupcu.
Komentarze (13)
Dodaj swój komentarz