Wilczy Szaniec zlokalizowano w zachodniej części Giżyckiego Rejonu Umocnionego, między Giżyckim i Lidzbarskim Rejonem Umocnionym. Na wybór lokalizacji miał wpływ fakt, że były to tereny podmokłe i bagienne. Kwatera leżała blisko granicy sowieckiej, w związku z tym Adolf Hitler mógł przebywać blisko frontu i kierować działaniami wojennymi.
Nazwę „Wilczy Szaniec” (Wolfsschanze) nadał kwaterze sam Hitler, który w ten sposób odniósł się do swojego pseudonimu, jakim był „Wilk”, którego używał od 1919 r. Podobne nazwy nosiły trzy inne obiekty: Wilkołak (Werwolf), Wilczy Jar 1 (Wolfsschlucht) i Wilczy Jar 2 (Wolfsschlucht 2).
Budowę kwatery rozpoczęto jesienią 1940 r. Inwestycję ukrywano pod przykrywką budowy jednego z zakładów chemicznych „Askania”, a budowany obiekt oznaczono kryptonimem „Askania Nord”. Część drobnych zleceń otrzymały prywatne firmy z Kętrzyna i Giżycka, natomiast zlecenia specjalistyczne – przedsiębiorstwa z całej Rzeszy. Nad obiektem pracowali robotnicy z Polski, Norwegii, Francji i Rosji. Prace zakończyły się w 1944 r.
Hitler przybył do Wilczego Szańca 24 czerwca 1941 i przebywał w nim z przerwami do 20 listopada 1944. Kwaterę w Gierłoży odwiedzali przedstawiciele państw współpracujących z hitlerowskimi Niemcami: Bułgarii, Finlandii, Francji (premier rządu Vichy, Japonii, Rumunii, Słowacji oraz Włoch. Benito Mussolini gościł w Szańcu kilkakrotnie.
20 lipca 1944 r. Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie führera.
W nocy z 24/25 stycznia 1945 r., po wkroczeniu wojsk Armii Czerwonej do Węgorzewa, obiekty wysadzono. Szacuje się, że na wysadzenie jednego schronu typu ciężkiego zużywano kilka ton trotylu lub melinitu. Według świadków fala uderzeniowa wybuchów spowodowała pękanie szyb w oknach domów odległego o 7 kilometrów Kętrzyna.
Obecnie obiektem zarządzają Lasy Państwowe, zarządcą obiektu jest Nadleśnictwo Srokowo. W tym roku oddano do dyspozycji turystów zrekonstruowano salę obrad, w której dokonano zamachu. Znajdują się w niej: wielki dębowy stół, teczka z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble i przedmioty użytkowe z tamtego okresu.
Więcej ciekawostek na temat tajnej kwatery Hitlera można znaleźć w materiale olsztyńskiego youtubera z kanału „Umiejscowieni”.
Wideo powstało we współpracy z Portalem Miejskim Olsztyn.com.pl.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz