Zbiory, które dostępne będą także w wersji elektronicznej, posiadają wartość naukową, często stanowią materiał naukowy i dokumentacyjny z wielu dziedzin życia, historii, osiągnięć kulturalnych i naukowych, dlatego będą stanowiły doskonałe narzędzie do pracy nauczycieli na wszystkich etapach edukacji. Wśród eksponatów znajdują się także takie, które mają charakter unikatowy: zbiór XVII-wiecznego portretów holenderskich, rzeźby średniowiecznej i nowożytnej z terenów Warmii, Prus Królewskich i Książęcych, malarstwa XIX i XX wieku, rzemiosła artystycznego od XIV do XX wieku.
Na stronie internetowej "Wirtualne MWiM" obiekty zostaną posegregowane wg działów sztuki, a w ich obrębie - wg. nazw samodzielnych kolekcji. Użytkownicy będą mogli również skorzystać z wyszukiwarki z kryteriami wyboru dotyczącymi: działów, tematyki, okresu powstania, autorów. Informacje dotyczące pojedynczych eksponatów będą zawierały zdjęcie, dane przekopiowane z działającego w muzeum systemu muzealnego MONA.
Kolejny ważny element to e-czytelnia z książkami i zbiorami dokumentów w formacie PDF. Czytelnik będzie mógł te zbiory przeczytać za pomocą przeglądarki internetowej lub ściągnąć na dysk twardy komputera. Zbiory będą udostępniane w sieci internetowej bezpłatnie tylko i wyłącznie do celów niekomercyjnych.
Wirtualne Muzeum Warmii i Mazur to nie pierwszy ukłon olsztyńskich muzealników w stronę internautów. W 2005 roku muzeum rozpoczęło projekt mający na celu digitalizację „Gazety Olsztyńskiej” oraz udostępnienie w Internecie cyfrowego archiwum „Gazety Olsztyńskiej”. W 2011 roku projekt ten kontynuowano we współpracy z Biblioteką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która posiada specjalistyczny sprzęt do digitalizacji zarówno archiwaliów papierowych, jak i przechowywanych w postaci mikrofilmów.
W latach 2009 – 2010 powstała natomiast kolekcja cyfrowa ,,Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach", zawierająca m.in. dokumenty i zdjęcia.
A | A | A
Data dodania: 2012-12-07 09:58
WeronikaPieloch
Olsztyńskie muzeum wirtualnie
Malarstwo, rzemiosło artystyczne czy unikatowe XVII-wieczne portrety holenderskie wkrótce będzie można zobaczyć nie tylko w salach olsztyńskiego muzeum, ale także w Internecie. Muzeum Warmii i Mazur szykuje się do digitalizacji części obiektów muzealnych.
reklama
Źródło: WWiM/własne
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz