Te opowieści - wspomnienia jeszcze żyjących pierwszych osadników wydano z okazji 75-lecia przybycia Polaków w rejon dawnych Prus Wschodnich. Nazywano je wtedy, podobnie jak Pomorze Zachodnie, „ziemiami odzyskanymi“ ponieważ kiedyś, przed wiekami, była tu Polska.
— Pomysł na wydanie książki „Czas pionierów” zrodził się zaraz po ogłoszeniu przez nas konkursu na wspomnienia o osadnikach, którzy od 1945 roku tworzyli zręby polskiej państwowości na Warmii i Mazurach — opowiada Marek Książek, przewodniczący olsztyńskiego SDRP. — Myślałem o jakimś skromnym wydawnictwie, ale plon konkursu przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Wbrew sceptycznym uwagom, wpłynęły 22 prace z różnych stron regionu, o pionierach w różnych dziedzinach, od naukowców począwszy, poprzez rolnika, kolejarza, szewca, a nawet mistrza w jeździectwie konnym. Wygrała opowieść Katarzyny Leśniowskiej o pierwszym fotografie w Braniewie, który podczas okupacji współpracował z legendarnym Janem Karskim. Poszerzyłem ten materiał o mój reportaż na temat osadnictwa sprzed 10 laty oraz o dwie prace pozakonkursowe z Bartoszyc i tak powstała całkiem zgrabna książka, będąca dokumentem naszej tożsamości.
Publikacja pod patronatem i przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz z przedmową jego autorstwa ma dwóch wydawców: Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz