ZPE powstał w 2002 roku jako pierwsza w Polsce szkoła dla osób niepełnosprawnych prowadzona przez fundację. To jedyne w naszym regionie miejsce dla dzieci z autyzmem od przedszkola po czas nauki zawodu. Pracująca tutaj wykwalifikowana kadra nie tylko edukuje, ale też wykorzystuje potencjał każdego z uczniów. Stowarzyszenie kładzie także nacisk na pomoc rodzinom osób niepełnosprawnych – w placówce zatrudniani są także rodzice uczniów.
- Z uwagi na to, że Zespół Placówek Edukacyjnych jest miejscem które zapewnia proces terapii i edukacji dzieciom od najmłodszych lat, od przedszkola, przez szkołę podstawową, szkołę przysposabiającą do pracy a także XV Liceum Ogólnokształcące w naszej placówce łącznie uczy się około 300 osób – powiedziała koordynatorka spotkania, Ewelina Wierzbicka. – Zjazd absolwentów odbywa się z okazji okrągłego jubileuszu naszej placówki, ale jest on organizowany po raz pierwszy w historii.
Na spotkaniu pojawił się także prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który zaznaczył, że samorząd miasta wspiera działania fundacji i ZPE od samego początku ich istnienia.
Adrian Glinka
- Jest to wspaniała inicjatywa, okazja do spotkania i wspominania wszystkich osób, jakie chodziły do naszej szkoły – powiedział natomiast Adrian Glinka, pracownik i absolwent Zespołu Placówek Edukacyjnych. – W Olsztynie nie ma za bardzo ułatwień, ale dobrze wiedzieć, że jest takie miejsce jak nasza szkoła. Jestem bardzo dumny z tego, co się tutaj dzieje, bo to przenosi się na przestrzeń miasta. Dzięki temu osoby niepełnosprawne są widoczne. Cieszę się, że taka inicjatywa powstała w Olsztynie. Gdybym kiedyś wyjechał zawsze będę pamiętał dużo dobrych rzeczy.
Glinka nawiązał także do trwającej w ostatni weekend Kortowiady, która w coraz większym stopniu otwiera się na osoby z niepełnosprawnościami.
- Powinno być więcej integracji na różnych festynach, bo osoby niepełnosprawne naprawdę są wspaniałe. Jeżeli szukamy empatii, to na pewno znajdziemy ją w osobach niepełnosprawnych. Wkładają dużo serca we wszystko co robią - zakończył podopieczny ZPE.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz