Modernizacja systemu oświetleniowego
Modernizacja systemu oświetleniowego potrzebna jest wszędzie tam, gdzie systemy są nieefektywne, przestarzałe i zużywają zbyt wiele energii. Modernizacja pozwala nam na obniżenie kosztów generowanych przez system, a także dostosowanie jakości i ilości światła do wymagań przestrzeni, dla której jest przeprowadzana. Prawidłowo oświetlone pomieszczenia odgrywają również znaczącą rolę w zwiększeniu wydajności i bezpieczeństwa pracowników. Na przykład, w biurowcach, gdzie oświetlenie wykorzystywane jest m.in. w open space, korytarzach czy salach konferencyjnych, implementacja nowoczesnego oświetlenia jest ważna, ponieważ odpowiednio dobrane światło wpływa na samopoczucie i produktywność pracowników.
Modernizacja systemu oświetleniowego obejmuje kilka etapów. Pierwszym z nich jest dokładna inwentaryzacja, gdzie ocenie podlega m.in. infrastruktura, zagospodarowanie obszaru, którego dotyczy modernizacja, a także potrzeby użytkowników, którym ma służyć dane oświetlenie. Na podstawie zebranych danych, analizy kosztów inwestycji, posiadanych funduszy i planów opracowuje się projekt modernizacji. Działania związane z wymianą oświetlenia powinny w pierwszej kolejności obejmować obszary, które generują największe koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej. W zależności od możliwości finansowych i potrzeb danego przedsiębiorstwa, modernizacja oświetlenia może obejmować także:
- montaż inteligentnych systemów sterujących oświetleniem;
- wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne;
- montaż opraw, które oświetlają konkretne punkty.
Dlaczego LED?
Wycofane ze sprzedaży energochłonne żarówki i halogeny umożliwiły dynamiczny rozwój opraw z diodami LED o znacznie lepszych parametrach pracy. Do ich podstawowych zalet należy niewielkie zużycie energii elektrycznej, dzięki czemu technologia LED to źródło światła najbardziej efektywne finansowo. Żarówka LED zużywająca 3,5W świeci tak jasno jak klasyczna żarówka 50W, co w długookresowej perspektywie generuje znaczne oszczędności. Kolejną z zalet technologii LED jest jej trwałość i bezawaryjność. Lampy LED mogą działać nawet przez 15 lat, gdzie dla zwykłych żarówek okres ten wynosi zaledwie 2 lata. Żarówki LED pozostają również praktycznie niewrażliwe na częste cykle włącz/wyłącz, a maksymalny strumień światła jest przez nie osiągany w ułamku sekundy. Parametry te są istotne zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie często i na krótko zapala się światło np. wyposażonych w czujniki ruchu.
Dostępność serii oświetlenia LED w wielu konfiguracjach od pojedynczych źródeł światła LED po cechujące się nowoczesnym designem panele umożliwia ich elastyczną aranżację do potrzeb różnych przestrzeni biurowych, przemysłowych, szkolnych oraz innych budynków użyteczności publicznej. W tym miejscu warto wspomnieć, że kolejną zaletą lamp LED jest brak emisji szkodliwego dla ludzkiego organizmu promieniowania ultrafioletowego, które emitują chociażby świetlówki kompaktowe. Technologia LED pozwala także na dobór odpowiedniego natężenia i temperatury barwowej światła, które jednocześnie nie fałszuje naturalnych barw występujących w otoczeniu.
Wymiana instalacji oświetleniowej na trwalszą i bardziej oszczędną z innogy Polska to wygodny sposób na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną oraz problemu awaryjności instalacji oświetleniowej w budynkach. Firma innogy Polska oferuje kompleksową usługę, począwszy od wykonania audytu instalacji, doradztwa i doboru optymalnego rozwiązania, stworzenia projektu nowego systemu oświetleniowego, aż po wymianę. Po przeprowadzonej modernizacji możesz również skorzystać z audytu efektywności energetycznej, który umożliwi Twojej firmie pozyskanie białych certyfikatów.
Modernizacja i wymiana systemu oświetleniowego na lampy LED pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii elektrycznej w przedsiębiorstwach, co przekłada się nie tylko na obniżenie kosztów, ale także na komfort i bezpieczeństwo pracowników.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz