Zaplanuj cel
Jeden z poważniejszych błędów w oszczędzaniu to brak planu. Założenie celu pomaga motywować się w podejmowaniu wysiłku i ułatwi zachowanie pieniędzy. Cele mogą być różne: od emerytury i życiowego startu dzieci, wkład własny na wymarzony dom czy podróż do wymarzonego kraju. Cele te powinny się zmieniać. Warto jednak nie wpadać w "pułapkę ceny" - gdy zbieramy na konkretną rzecz lepiej nie kupować czegoś innego z powodu atrakcyjnej kwoty.
Z czego oszczędzać?
Przed tym pytaniem staje każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z oszczędzaniem. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w latach 2021-2024 liczby osób pracujących za "minimalną" zwiększy się o 2 mln. Kwota ta pozwala na życie - rzadko jednak umożliwia oszczędzanie.
Rewizja budżetu to jeden z punktów, który powinniśmy zrobić szukając funduszy, które można będzie odłożyć do "oszczędności". Bardzo często albo to nasze zarobki są zbyt niskie w stosunku do wydatków, albo wydatki za wysokie względem zarobków. Recept jest kilka: pójście po podwyżkę, zmiana pracy, dodatkowe zlecenia. Krokiem w stronę oszczędności jest także ograniczenie wydatków.
Uciekające pieniądze
Udało się wyznaczyć cel. W pierwszym miesiącu dzięki premii odłożyliśmy więcej. W drugim często zamiast przygotowania obiadu w domu zamawiało się posiłki, a w trzecim pojawił się problem z samochodem. Oczywiście nie powinno się oszczędzać kosztem sprawności naszego pojazdu. Na nieprzewidziane wydatki niewiele da się poradzić, pozostałe da się jednak ograniczyć.
Zabezpieczeniem przed impulsywnymi wydatkami jest postanowienie przeznaczania konkretnej kwoty na określony cel. Dzięki temu nasz budżet może wydawać się trochę mniejszy, stawiamy jednak ważny krok w stronę nowego samochodu czy wkładu własnego na mieszkanie.
"Drożdże" dla oszczędności
Oszczędzanie oznacza odkładanie pieniędzy na później. Jeżeli wyznaczonym celem jest zgromadzenie dużej sumy, warto zastanowić się nad zainwestowaniem części środków. Wiele osób nie robi tego ze względu na ryzyko. Istnieją jednak narzędzia, które pozwalają na zwiększenie oszczędności relatywnie niewielkim kosztem. Są to lokaty bankowe czy też obligacje, które po kilku miesiącach przybliżą nas do celu.
Wydawanie oszczędności
Wytrwałość i cierpliwość to przyjaciele każdego oszczędzającego. Nie każdego wydatku da się uniknąć. Warto jednak zawsze zastanowić się, zanim zdecydujemy się wydać zaoszczędzoną kwotę.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz