Metoda na nowy numer
„Hejka mamo! Wyślij mi wiadomość na nowy numer…” - takiej treści wiadomości oszuści wysyłają do swoich potencjalnych ofiar. Podobnego sms-a otrzymała ostatnio pewna kobieta, która była przekonana, że koresponduje ze swoją córką - informuje Komenda Miejska Policji w Olsztynie.
W trakcie wymiany wiadomości rzekoma córka twierdziła, że potrzebuje pilnie pieniędzy na zakup nowego telefonu. Pokrzywdzona, chcą pomóc swojej rodzinie przelała 5 tysięcy złotych na wskazane konto bankowe. Po kilku godzinach kobieta otrzymała telefon od córki z właściwego numeru. Wtedy kobieta zorientowała się, że wcześniej pisała z oszustem i postanowiła zgłosić sprawę olsztyńskim policjantom.
Policjanci przestrzegają przed klikaniem w wiadomości i linki z podejrzanego źródła. Zanim komukolwiek przekażemy pieniądze bądź wykonamy przelew, skontaktujmy się telefonicznie z tą osobą, zweryfikujmy tę informację i upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. W takich sytuacjach nigdy nie działajmy pochopnie, bo możemy stracić nasze oszczędności.
Fejkowy alert RCB
Aktualnie musimy mieć się szczególnie na baczności, ponieważ przestępcy postanowili wykorzystać na swoją korzyść sytuację powodziową. Fałszywe wiadomości od RCB, przejęcia kont w social mediach i fałszywe zbiórki - to tylko niektóre z metod.
W fałszywych smsach, które oszuści rozsyłają, podszywając się pod alert RCB, umieszczone są linki, w które nie należy klikać. Służby przypominają, że prawdziwe ostrzeżenia RCB nie zawierają odnośników.
Nie każda zbiórka dotrze do potrzebujących
Policjanci coraz częściej spotykają z informacjami o fałszywych zbiórkach na rzecz powodzian. Oszuści wykorzystują dramat na południu Polski, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych.
Co zrobić, aby uniknąć oszustwa:
- wspieraj tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje,
- weryfikuj strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc (upewnij się, czy organizatorzy udostępniają swój kontakt np. telefon, mail),
- uważaj na podejrzane wiadomości e-mail, SMS-y lub komunikaty w mediach społecznościowych.
Krzykliwy nagłówek, link i problem gotowy
Przejmowanie kont w mediach społecznościowych to kolejna z metod oszustów, szczególnie popularna w obecnej sytuacji. W tym celu przestępcy przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia powodzią.
Do wpisu dołączony jest link, w który należy kliknąć i zalogować się podając swoje wrażliwe dane. Podanie tych danych na podstawionej stronie powoduje przejęcie naszych danych do logowania.
Policja przypomina:
- Jeśli jesteś już zalogowany na swoim koncie, nie ma konieczności ponownego logowania
- Nie podawaj loginu i hasła. Nie panikuj. Po prostu zamknij podejrzaną stronę
- Możesz też zgłosić ją na: https://incydent.cert.pl/
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz