Rodzinna piecza zastępcza to forma pomocy dziecku, które jest częściowo lub całkowicie pozbawione opieki rodziców naturalnych.
Zazwyczaj tego typu opieka ma charakter tymczasowy. Rodzina, której uda się przezwyciężyć występujące trudności, powodujące umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej, odzyskuje dziecko.
W momencie, gdy rodzicom biologicznym nie da rady wyjść z zaistniałego kryzysu, po uregulowaniu sytuacji prawnej, może mieć zastosowanie instytucja przysposobienia.
Warto wspomnieć, że piecza dzieli się na dwa rodzaje:
1. rodziny zastępcze;
2. rodzinne domy dziecka.
W celu stanowienia dla dziecka rodziny zastępczej, należy spełnić szereg wymogów, opisanych na stronie internetowej MOPS-u.
Dalszym krokiem jest podjęcie kontaktu z pracownikami ośrodka, którzy przeprowadzą zainteresowanych przez całą procedurę.
Już w najbliższą środę (5 czerwca) w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie w auli im. Anny Wasielewskiej (ul. Kościńskiego 11) odbędzie się IX Warmińsko-Mazurska Konferencja z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Za organizację wydarzenia odpowiada Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.
Gościem konferencji będzie aktorka Magdalena Różczka – ambasadorka olsztyńskiej kampanii społecznej pod hasłem „Otwórz serce, podziel się domem. Zostań rodziną zastępczą” oraz prezeska fundacji „Ukochani”.
Warto wspomnieć, że lokalne Centrum Pomocy Rodzinie współpracuje z rodzinami na terenie powiatu już od ponad 20 lat.
Redakcja naszego portalu skontaktowała się z przedstawicielami lokalnego MOPS-u w celu zgłębienia informacji na temat skali problemu niewystarczającej liczby rodzin zastępczych w Olsztynie i przybliżenia idei organizowanej konferencji.
- Na terenie Olsztyna funkcjonuje 161 rodzin zastępczych i jeden rodzinny dom dziecka z pieczy zastępczej, posiadający 222 podopiecznych. Nadchodząca konferencja stanowi formę podziękowania rodzinom zastępczym za ich ciężką pracę, zaangażowanie i trud. Podczas wydarzenia przyznana zostanie także nagroda „Diament Dobroci i Serca”. W Olsztynie otrzymają ją państwo Lidia i Wiesław Godziebowie, stanowiący rodzinę zastępczą od 2012 r. W tym czasie stworzyli dom dla osiemnaściorga dzieci – powiedziała w rozmowie z redakcją portalu Olsztyn.com.pl Anna Roman, kierownik działu pieczy zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz