Owczarek szkocki collie historia rasy
Collie to psy pasterkie i miały służyć do pilnowania owiec, które Rzymianie sprowadzali z obszarów Imperium Rzymskiego. Niestety zwierzęta nie byly dostosowane do tej strefy klimatycznej, dlatego skrzyżowano je z inną rasą z Wysp Brytyjskich, odporną na warunki atmosferyczne. W skutek połączenia tych dwóch ras wyłoniły się różne dla poszczególnych regionów typy psów. Wyróżnić możemy cztery rasy: rough, border, bearded oraz smooth.
Pierwszy raz Collie został zaprezentowany na wystawie w Birmingham w XIX wieku - wtedy występowały o czarnej lub czarno-białej szacie; dekadę później pojawił się collie o śniadym umaszczeniu. Rasa spopularyzowała się dzięki królowej Wiktorii.
Owczarek szkocki collie charakter
Collie Rough mają łagodny charakter, są to psy wesołe, pełne energii. Są bardzo inteligentne i samodzielne. Szybko przystosowują się do nowego otoczenia – odnajdą się w centrum miejskiej dżungli, jak i w wiejskiej sielance, blisko natury. Cechują się doskonałą orientacją w terenie – w końcu kiedyś musiały szukać "zaginionych owieczek".
Już od najmłodszych lat powinniśmy chodzić z nim dużo na spacery, dostarczać jak najwięcej pozytywnych wrażeń, aby pies był szczęśliwy i spokojny. Pamiętajmy, że collie to psy pasterskie, więc mogą czasem przejawiać typowe dla psów zaganiających zachowania, np. dowodzenie stadem, itp. Gdy poddajemy psa szkoleniu, nie powinniśmy krzyczeć, ponieważ owczarek szkocki collie ma bardzo wrażliwy zmysł słuchu i źle reaguje na podwyższony ton głosu. Jak w przypadku każdego psa – nie możemy podchodzić do jego wychowywynia zbyt agresywnie.
Kochają zabawy z ludźmi i sporty dla psów. Na wspólnych wyjściach z właścicielem lubią aportować, grać w piłkę czy łapać frisbee – potrzebują dużo ruchu i przestrzeni. Przebywanie z ludźmi pozytywnie wpływa na charakter psa - rozwija jego spryt i bystrość. Collie chętnie współpracuje z człowiekiem, szybko się uczy, a poprzez zabawę może rozwijać swoją osobowość, nie znosi natomiast samotności. Bardzo lubi dzieci, tak więc nie musimy się obawiać, że zrobi im krzywdę – jeśli wychowywaliśmy go w odpowiedni sposób.
Owczarek szkocki collie długowłosy – jak wygląda Lessie?
W naszym kraju collie pojawił się w latach 20. ubiegłego wieku (dokładnie w 1924 roku). Prawdziwą sławę rasa ta zdobyła dzięki filmowi "Lassie, wróć". Owczarki szkockie długowłose charakteryzują się harmonijną budową ciała - nie są zbyt ciężkie, ich kształty są bardzo wyważone. Psy mają od 55 do 60 centymetrów wysokości (suczki są mniejsze, zazwyczaj do 56cm). Pies ten waży od 20 do 30 kilogramów. Collie porusza się w charakterystyczny dla siebie sposób – lekko, swobodnie i energicznie.
Umaszczenie collie rough jest śniado-białe. Śniade umaszczenie to różne barwy - od koloru jasnożółtego do mahoniowego. Najbardziej pożądane są: biały kołnierz, skarpetki, a także koniec ogona. Collie ma bardzo gęstą sierść i grzywę niczym u lwa. Bez wątpienia, jest to jedna z piękniejszych i najdostojniejszych ras psów.
Owczarki szkockie nie wymagają czasochłonnej i specjalnej pielęgnacji – wystarczy czesać je raz w tygodniu. Warto wiedzieć, że zbyt częste czesanie może powodować nadmierne wypadanie sierści. Warto stosować specjalne preparaty do pielęgnacji dla psów – dzięki nim sierść będzie bujna, zdrowa i lśniąca!
Owczarek szkocki collie - choroby
Psy mogą mieć problemy ze wzrokiem – tzw. anomalię oczu collie (CEA – Collie Eye Anomaly). Jest to wrodzona i dziedziczna choroba oczu, która dotyka siatkówkę oka. Prowadzi do słabszego widzenia, krwotoków wewnątrz oka, a w najgorszym wypadku do ślepoty. Collie, częściej niż inne rasy, mogą mieć raka kości, a także przerost dziąseł. Mogą chorować również na dysplazję stawów biodrowych.
Owczarek szkocki collie cena
Cena szczeniąt owczarka szkockiego collie wynoszą od 2000 do 3000 złotych.
Artykuł przygotowany w konsultacji z firmą KrakVet znaną w całej europie pod marką Zoofast
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz