Tadeusz Baryła z OBN powiedział, że organizatorzy nie chcą koncentrować się na sprawach ruchów wojsk, bitwach i potyczkach. Przede wszystkim chcą pokazać los człowieka, rzuconego, często bez własnej woli, w gwałtowne przemiany cywilizacyjne i w nowoczesną wojnę. Prelegenci będą chcieli zwrócić uwagę na te zmiany, które dokonały się pod wpływem przemian cywilizacyjnych, rozwoju nauki, szybkiej industrializacji, przekształceń w rolnictwie, w sposobie funkcjonowania państw, przemian świadomościowych, w tym także pod wpływem kształtowania się narodowości.
Ten zamysł organizatorów konferencji ma dać możliwość przypomnienia rzadko wykorzystywanych, a często dotąd nieznanych, dzienników, pamiętników, listów i zapisów rodzinnych, notatek prasowych, na podstawie których lepiej można zrozumieć tempo i charakter zmian cywilizacyjnych związanych z pierwszą wojną światową.
W ten sposób konferencja poświęcona pierwszej fazie wojny będzie jednocześnie odnosić się do końca XIX w., wyznaczanego wybuchem pierwszej wojny światowej.
Organizatorzy zamierzają publikować systematycznie materiały z kolejnych konferencji.
Krzysztof Szczepanik
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz