Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2017-07-14 09:49

Iwona Starczewska

Państwowa spółka chciała przejąć olsztyński MPEC. Prezydent się nie zgodził

PGE Polska Grupa Energetyczna była zainteresowana przejęciem olsztyńskiego MPEC – zdradził wiceminister Jerzy Szmit, który na dowód swoich słów upublicznił dokumenty w tej sprawie. Okazuje się jednak, że prezydent Olsztyna nie był zainteresowany propozycją oddania w ręce państwowe pełnej kontroli nad miejską spółką.  

reklama

Przypomnijmy, w planach miasta jest budowa ciepłowni, która działać będzie na bazie paliwa powstającego z odpadów w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów na Tracku. To konieczność, gdyż w 2020 roku Michelin wycofa się z dostarczania do miasta ciepła. Za wybudowanie nowej elektrociepłowni oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację  infrastruktury wytwórczej zgodnie z planami urzędników odpowiadać miałby partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę.

Postępowanie, które ma wyłonić Partnera Prywatnego zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku. Wciąż nie wiadomo, kiedy budowa ciepłowni miałaby ruszyć oraz kto miałby odpowiadać za inwestycję.

Temat budowy ciepłowni działającej na bazie paliwa spalanego z odpadów komunalnych wciąż ma wielu przeciwników, również lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości, którzy niejednokrotnie okazywali brak poparcia dla tej inwestycji. Przeciwnicy inwestycji mówią bowiem o ''wyprzedawaniu'' majątku miasta'' oraz o groźbie sporych podwyżek opłat za ciepło.

Przeciwnikiem budowy ciepłowni w tej formie jest również wiceminister Jerzy Szmit, który zaprezentował korespondencję, z której wynika iż olsztyńskim MPEC zainteresowana była państwowa spółka PGE. GK PGE chce bowiem angażować się w krajowy sektor ciepłowniczy, a jednym z analizowanych przedsięwzięć miała być budowa i modernizacja źródeł ciepłowniczych w Olsztynie.

W odpowiedzi prezydent Olsztyna zaznaczył, że mimo trudności wciąż pod uwagę brana jest jednak budowa ciepłowni w formie partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Zachowanie władztwa i kontroli samorządu nad lokalnym rynkiem ciepła uważamy za priorytet zgodny z wolą naszych mieszkańców. W proponowanym przez nas rozwiązaniu, rynek i dystrybucja ciepła pozostają w całości w rękach gminy, źródła natomiast będą przeniesione do nowej spółki, w której samorząd obejmie ponad 40-procentowy pakiet udziałów. Jednocześnie do nowej spółki ma przystąpić inwestor kapitałowy Polski Fundusz Rozwojowy, co pozwoli na uzyskanie stronie publicznej większościowego pakietu udziałów w spółce. Projekt uważany jest powszechnie za bardzo innowacyjny i przełomowy pod kątem technicznym jak i biznesowym. Na obecnym etapie nie widzę możliwości rozmowy o współpracy z warunkiem przejęcia pełnej kontroli i odpowiedzialności za system ciepłowniczy miasta Olsztyna przez PGE ponieważ byłoby to niezgodne z przejęta przez nas strategią - czytamy w odpowiedzi prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza. 

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Ryszard Ochódzki 2017-07-14 17:05:43 94.254.*.*
    Dlaczego Prezydent Grzymowicz powołuje się w kwestii utrzymania MPEC w rękach gminy na "wolę mieszkańców"? Żadnego referendum w tej sprawie nie było przecież... Wydaje mi się, że sprzedaz spółki mogłaby być korzystna, ale zapewne miasto miałoby mniej stanowisk, ktore dzis moze obsadzać w MPEC. I już.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • 12 2017-07-14 14:22:13 79.189.*.*
    Dobrze, że Szmit udostępnił dokumentację z PGE i od Grzymowicza. Bo słowa prawdy nie ma w tym tytule pani starczewska!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • pieski na usługach 2017-07-14 14:19:21 79.189.*.*
    Ale manipulanci z was. Zobaczymy jak Grzymowicz będzie się bronił z oddania w prywatne ręce spółki spalarniowej PPP.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2

www.autoczescionline24.pl