Najtańsze rolki mogą wkrótce zniknąć z rynku. Powodem mają być nowe przepisy unijne, które nałożą na branżę specjalne certyfikaty. Nie wszyscy producenci są przygotowani na zmiany. Chodzi o rozporządzenie zapobiegające tzw. wylesianiu.
- Producenci i handlowcy będą musieli udowodnić, że ich produkty zostały wyprodukowane na gruntach, które nie podlegały wylesianiu po 31 grudnia 2020 roku. Będą też musieli wskazać dowody na to, że powstały one zgodnie ze wszystkimi przepisami obowiązującymi w kraju produkcji (…) W mojej ocenie, będzie to duża zmiana, która doprowadzi do pewnego zachwiania rynku – mówi dr Anna Semmerling z Uniwersytetu WSB Merito.
Prawo unijne jeszcze jednak nie zaczęło obowiązywać, a już notujemy drastyczny wzrost cen. Jak wykazała ostatnia analiza pt. „Indeks cen w sklepach detalicznych”, papier toaletowy w kwietniu br. podrożał aż o 63,2% rdr. Wśród 100 najczęściej kupowanych przez konsumentów produktów papier zajął wysoką, trzecią pozycję.
Eksperci tłumaczą wzrost cen wysokimi kosztami produkcji, które są przerzucane na konsumentów. Uważają też, że UOKiK powinien już teraz lepiej przyglądać się praktykom retailerów, bo może dochodzić do zupełnie nieuzasadnionych podwyżek.
Serwis dlahandlu.pl sprawdził, ile płacimy za opakowanie 8 rolek białego papieru toaletowego (100% celulozy). Według analiz, w których wzięto pod uwagę popularne dyskonty, średnia cena za opakowanie to 7.86 zł.
Wraz ze wzrostem cen rosną też wynagrodzenia Polaków. Nie są jednak tak spektakularne jak drożejący papier toaletowy. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że w marcu średnie wynagrodzenie olsztynian wyniosło 6519,44zł brutto (4 724 netto) i było o 9,5% wyższe w stosunku do poprzedniego miesiąca i o 6,3% wyższe niż w analogicznym okresie 2022.
Jeśli zestawimy dane dotyczące wynagrodzeń ze średnią ceną papieru toaletowego, okaże się, że statystyczny olsztynianin może za swoją pensję kupić 4800 rolek. Być może nie byłaby to zła inwestycja. Według ekspertów przed nami kolejne podwyżki cen papieru, bez którego trudno się obejść.
Komentarze (30)
Dodaj swój komentarz