Dziś jest: 08.09.2024
Imieniny: Adrianny, Marii
Data dodania: 2024-06-13 08:30

Mateusz Sikorski

PARP Study Tour. Ciężkie maszyny i wypoczynek nad jeziorem

PARP Study Tour. Ciężkie maszyny i wypoczynek nad jeziorem
Drugiego dnia PARP Study Tour odwiedziło Bartoszyce, Wilkasy i Piaski
Fot. Mateusz Sikorski / Olsztyn.com.pl

W środę (12 czerwca) w ramach PARP Study Tour zainteresowani projektami dofinansowanymi z Funduszy Norweskich przedstawiciele mediów i fundacji odwiedzili trzy miejscowości w warmińsko-mazurskim. Oto, jak środki wykorzystywane są w ciężkim przemyśle oraz branży turystycznej - zarówno przy powstawaniu projektów, jak i powiększaniu wachlarzu usług. 

reklama

Historia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości sięga aż 30 lat wstecz. W 1994 roku utworzono Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, mającą wspierać rozwój sektora przemysłowego poprzez inwestycje, modernizacje i restrukturyzację. W 2000 roku została ona włączona w struktury ministerstwa gospodarki, a osiem lat później zyskała obecną nazwę.

Dzisiaj PARP pełni rolę centralnej instytucji wspierającej rozwój biznesu. Wykonywane przez nią zadania obejmują m.in. wspieranie innowacyjności, świadczenie usług dla przedsiębiorców czy zarządzanie funduszami unijnymi. 

Przepływające przez PARP fundusze nie pochodzą wyłącznie z UE. Agencja rozdysponowuje środki z m.in. tzw. funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jest to forma bezzwrotnej pomocy, przyznawanej państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Odwiedzane w ramach PARP Study Tour obiekty były beneficjentami tych środków. 

Bartoszyce

Pierwszym przystankiem drugiego dnia wycieczki były Bartoszyce, gdzie beneficjentem dofinansowania jest działająca na rynku od ponad 35 lat firma WTW Poland. Jest to wiodący producent turbin oraz wyposażenia mechanicznego i elektrycznego dla małych elektrowni wodnych. 

Element z przygotowanej na eksport turbiny wodnej

W ciągu dekad działania firmie udało się zainstalować 162 turbiny w 5 krajach, o zsumowanej mocy prawie 8,5 tys kW. Dzięki dotacjom z funduszy norweskich w Barczewie dobudowano nową halę, gdzie znajdują się specjalne maszyny służące do wycinania i przygotowywania elementów turbin. 

Jedna z maszyn zakupiona dzięki funduszom norweskim

Środki z funduszy norweskich pozwoliły także na zakup specjalnej komory malarskiej, która dzięki systemowi przepływu powietrza usprawnia proces malowania elementów turbin.

Wiceprezes zarządu WTW Poland, Mateusz Wiszniewski, prezentuje przestrzeń do malowania. Powietrze wpływa przez umieszczone w suficie kraty, a następnie jest usuwane przez wentylację na ścianie

Wilkasy

W położonej w gminie Giżycko wsi beneficjentem funduszy norweskich jest Osada Wilkasy. Pomysł stworzenia mariny, przy której cumować mogą pływające po jeziorze Tałty łodzie pojawił się kilka lat temu. W 2021 właściciele podpisali z PARP umowę na organizację przystani portowej zasilanej z OZE na trasie Wielkich Jezior Mazurskich. 

"Pływający domek" i pomost, przy którym cumują jachty, współfinansowany przez fundusz norweski

Dzięki środkom z funduszy norweskich udało się osiągnąć cel. Do znajdujących się kilkanaście metrów od brzegu jeziora domków dołączył "pływający domek", również zasilany za pomocą odnawialnych źródeł energii.

Fragment wnętrza jednego z domków letniskowych

Właściciele osady podkreślają, że to nie koniec inwestycji. Planowane jest powiększenie przystani przy dalszym wykorzystaniu OZE i stworzenie lepszej przestrzeni dla pływających po Tałtach łodzi.

Znajdujące się w osadzie domki składają się z głównej części oraz tarasu z widokiem na jezioro Tałty

Piaski

Kolejnym przystankiem na trasie PARP Study Tour był hotel Mazurski Raj w Piaskach (gm. Ruciane-Nida). W okazałym, nadal rozbudowywanym kompleksie budynków, znajduje się ponad 400 pokoi. Podobnie jak w przypadku Osady Wilkasy, środki z funduszy norweskich przeznaczone zostały na innowacje w dziedzinie wód śródlądowych. 

Pomost z zacumowanymi jachtami

Dzięki dofinansowaniu z PARP wybudowano hangar serwisowy dla jachtów oraz infrastrukturę szkoleniową, przystań jachtową na 47 miejsc, oraz stworzenie dedykowanego oprogramowania wraz z aplikacją mobilną. 

Do pomostu zacumować może aż 47 jachtów

Aplikacja pozwala na rezerwację miejsca w porcie, jak również serwisie łodzi bez konieczności potwierdzenia przez pracownika dostępności. Po raz pierwszy na świecie w obszarze wód śródlądowych wykorzystana zostanie także możliwość wezwania pomocy wraz z automatycznym przekazaniem lokalizacji przez aplikację.

Hangar, służący serwisowaniu łodzi

Wcześniej PARP Study Tour odwiedziło Tomaszkowo, gdzie powstaje ośrodek pomocy rodzinom z dziećmi z zaburzeniami spektrum autyzmu. Więcej w artykule PARP Study Tour. Ośrodek w Tomaszkowie wspiera rodziny z dziećmi w spektrum autyzmu.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • chcę wiedzieć 2024-06-14 10:24:50 80.52.*.*
    ARTYKUŁ SPONSOROWANY !!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
  • Beauregard 2024-06-13 11:48:22 5.185.*.*
    Tego co trzeba, tam gdzie trzeba to nie ma.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0

www.autoczescionline24.pl