Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2024-06-14 09:23

Mateusz Sikorski

PARP Study Tour. Jak z funduszy norweskich korzystają firmy turystyczne?

PARP Study Tour. Jak z funduszy norweskich korzystają firmy turystyczne?
Właściciel portu w Mikołajkach jest jednym z beneficjentów funduszy norweskich
Fot. Mateusz Sikorski / Olsztyn.com.pl

Trzeci dzień PARP Study Tour dotyczył Mikołajek - najpopularniejszego na Mazurach miasta pod względem żeglugi śródlądowej. Tam zaprezentowane zostały zaimplementowane przez jedną z firm rozwiązania, które pomagają w walce z sezonowością pracy w tej turystycznej miejscowości. 

reklama

Organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości Study Tour polegało na odwiedzeniu miejsc na Warmii i Mazurach, gdzie przedsiębiorcy otrzymali dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich i EOG. Są to bezzwrotne granty, przyznawane przez kraje takie jak Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Następnie we współpracy z tamtejszymi partnerami tworzone są rozwiązania, które mają zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa i zacieśnić więzy pomiędzy krajem-darczyńcą a krajem-beneficjentem.

Trzeci i ostatni dzień trasy dotyczył głównie Mikołajek - jednego z najbardziej popularnych miast na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W ciągu lat na pozycję lidera lokalnego rynku turystycznego wysunęła się grupa AMAX - właściciel czterech 4 hoteli i 9 restauracji. To jednak nie te obiekty otrzymały środki na rozwój. 

Za pieniądze z funduszy norweskich w pobliskiej miejscowości - Stawku - powstał hangar przeznaczony do serwisowania jachtów. W połączeniu z przechowalnią łodzi pozwala on na całoroczną opiekę nad pojazdami klientów firmy, oraz zapewnienie pracy osobom opiekującym się łodziami, zwłaszcza poza sezonem. 

Grupa jest także właścicielem dwóch portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Pierwszy z nich, znajdujący się w Mikołajkach, składa się z czterech kei. Ze środków przekazanych przez PARP udało się wyremontować jedną z nich. W ten sposób powstał pomost, przeznaczony dla stałych klientów. W połączeniu z przechowalnią i hangarem do serwisowania jachtów stanowi on możliwość pełnej opieki nad łodziami klientów, korzystających z portu.

Dzięki funduszom norweskim grupa AMAX zakupiła także cztery nowe jachty turystyczne (które dołączyły do istniejącej floty wycieczkowej). Uczestnicy trasy mogli zobaczyć jak działają sami, podczas przepływu z Mikołajek do Starych Sadów, gdzie znajduje się drugi należący do grupy port. 

W trakcie wodnej podróży łodzie przepływały obok dwóch obiektów współfinansowanych przez fundusze norweskie. Pierwszy z nich, którego budowa trwać ma do września, to pomost, przy którym obsługiwane będą łodzie przepływające przez jezioro Tałty. Przy drugim, gotowym pomoście umiejscowionym nieco dalej, znajduje się niewielka restauracja. 

Relacje z poprzednich dni PARP Study Tour znaleźć można w artykułach:

Ośrodek w Tomaszkowie wspiera rodziny z dziećmi w spektrum autyzmu

Ciężkie maszyny i wypoczynek nad jeziorem

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • NIE dla war wsiawy 2024-06-18 12:58:32 37.31.*.*
    parch norweski?? NIE DZIĘKI. Prawdziwy mieszkaniec Warmii i Mazur inwestuje w rejon z olsztyńskim WMARR
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
  • chcę wiedzieć 2024-06-14 10:25:24 80.52.*.*
    ARTYKUŁ SPONSOROWANY !!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2

www.autoczescionline24.pl