Walka koalicji rządzącej z PiS-em o media publiczne rozpoczęła się w połowie grudnia. Korzystając z niejasności prawnych, jakie wprowadziła nowela ustawy o mediach z 2016 roku minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał zarządy spółek takich jak TVP. Spotkało się to z protestem polityków i sympatyków rządzącej do grudnia partii.
- Rozpoczął się uchwałowy zamach stanu. Tusk wypowiedział wojnę narodowi polskiemu. W żadnym kraju nie jest tak, że minister, w tym wypadku kultury, wyznacza lub odwołuje prezesa telewizji - mówił podczas manifestacji w obronie TVP, która odbyła się 20 grudnia, Warot. Pełna wypowiedź i szerszy opis sytuacji znaleźć można w artykule "Uchwałowy zamach stanu". Mieszkańcy Olsztyna protestowali przeciw zmianom w TVP.
Od tamtego czasu państwowe spółki medialne zostały postawione w stan likwidacji. Spowodowane to zostało zawetowaniem ustawy okołobudżetowej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zapisane w niej środki dla mediów publicznych zostały przeniesione na onkologię i psychiatrię dziecięcą. Brak 3 miliardów w funduszach mediów publicznych umożliwił jednak krok, o którym mówiło wielu komentatorów.
Postawienie spółki w stan likwidacji umożliwia wyznaczenie przez odpowiedzialny za nią podmiot (w tym wypadku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa) likwidatora. Jego zadaniem jest doprowadzenie spółki do jak najlepszego stanu - tak, aby uniknąć likwidacji. Ruch taki w stosunku do mediów publicznych pozwolił na "usunięcie" powiązanych z poprzednią władzą zarządów - zarówno tego centralnego, jak i lokalnych.
Odwołanie Warota z funkcji dyrektora miało mieć związek między innymi z tym, że miał uniemożliwiać przygotowywanie materiałów dla nowych programów informacyjnych. Jego obowiązki zostały powierzone Romanowi Bodnarowi - dotychczasowemu szefowi redakcji informacji TVP Olsztyn. Dla zwolenników koalicji rządzącej ruch ten okazał się zaskoczeniem - dziennikarz realizował linię polityczną rządzącej do grudnia partii. Zamiana ta wynika najprawdopodobniej z tego, że był no pracownikiem etatowym i z miana taka była najprostsza do przeprowadzenia.
Komentarze (78)
Dodaj swój komentarz