Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2019-08-26 10:26

Redakcja

Piec na ekogroszek - jaki powinien być?

Piec na ekogroszek - jaki powinien być?
Piec na ekogroszek
Fot. Materiał Partnera

Lubimy ciepło. Tak samo jak ciepło cenimy również wygodę oraz prostotę użytkowania. Już od wielu lat ogrzewanie domów piecami na ekogroszek cieszy się dużą popularnością ze względu na wysoką wydajność tego typu paliwa grzewczego. Dobrze dobrany piec na ekogroszek może ogrzewać nam mieszkanie nawet przez tydzień bez pomocy z zewnątrz.

reklama

Skąd taka popularność ekogroszku?

Ekogroszek to paliwo grzewcze stałe, które składa się z węgla kamiennego i brunatnego - jest jednak o wiele bardziej wydajny od obu tych materiałów. Należy również wspomnieć o tym, że jest o wiele mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego. Do tworzenia ekogroszku wykorzystuje się materiał charakteryzujący się zmniejszoną zawartością substancji niepalnych, siarki i wody. Charakteryzuje go natomiast wysokokaloryczność i niska spiekalność. W wyniku spalania ekogroszku mamy więc zdecydowanie mniej popiołu, tlenku siarki, dioksyn, pyłów i tlenku węgla.

Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając piec na ekogroszek?

Podejmując decyzję o zakupie tego typu pieca wiele osób zastanawia się nad tym, jakie elemanty i parametry wziąć pod uwagę podczas wyboru.

Powierzchnia grzewcza domu

Przed zakupem pieca do domu lub mieszkania warto sprawdzić ich potrzeby grzewcze. Mocny piec nie wykorzysta w pełni swojej mocy i możliwości na zbyt małych powierzchniach do ogrzania, natomiast zbyt słaby nie poradzi sobie ze zbyt dużymi. Jak sprawdzić jakiej mocy grzewczej potrzebujemy? Według obowiązujących przepisów każdy nowy dom powinien posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, które określa wartość rocznego zapotrzebowania energetycznego w energię nieodnawialną. Posiadając starszy dom można tą wartość obliczyć lub zamówić audyt energetyczny, który dostarczy nam dokładnych danych na temat zapotrzebowania grzewczego naszego domu.

Podajnik

Jeszcze kilka lat temu dozowanie ekogroszku do pieca odbywało się ręcznie, co wymagało częstych wizyt w kotłowni i o wiele więcej pracy niż obecnie. Współczesne piece na ekogroszek w większości wyposażone są w podajniki dozujące ilość dostarczanego do pieca paliwa stałego.

Podstawową zaletą podajników jest to, że bardzo długo trzymają ciepło i załadunek może odbywać się nawet raz na tydzień. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów podajników, a różnią się głównie sposobami załadunku i wydajnością. Jednym z najbardziej popularnych jest podajnik ślimakowy.

Sterownik

Sterownik odpowiedzialny jest za regulację pracy kotła. Rozróżniamy dwa rodzaje sterowników:

  • dwustanowy,
  • automatyczny.

Ten pierwszy umożliwia dowolne ustawienie generowanego przez piec ciepła, wymaga jednak wiedzy, doświadczenia i umiejętności pracy z piecem. Nie jest więc polecany dla amatorów.

Dla osób, które nie posiadają szczegółowej wiedzy na temat pracy pieca na ekogroszek polecany jest sterownik automatyczny, który sam dozuje ilość dostarczanego przez piec ciepła. Umożliwiają one ustawienie takich parametrów jak:

  • podmuch,
  • ilość dostarczanego powietrza,
  • temperatura,
  • sterowanie pompami wody,
  • sterowanie pompami ogrzewania podłogowego.

Poza całą gamą możliwości i funkcji takiego podajnika warto również zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i łatwość obsługi. Dobrze, by wszystkie te parametry były proste w ustawieniu, bez konieczności spędzania wielu godzin nad instrukcją.

Moc

Kolejnym parametrem na jaki warto zwrócić uwagę jest moc pieca. Powinna być ona dobrana odpowiednio do zapotrzebowania domu. W zależności od tego, czy mieszkamy w nowo wybudowanym domu, w starym budownictwie, czy mamy wysokie lub niskie stropy oraz czy budynek jest odpowiednio ocieplony te parametry będą się różnić, dlatego warto przeprowadzić w tym celu dokładne wyliczenia.

Sposób spalania

To kolejny parametr, który daje dwoistość możliwości. Na rynku funkcjonują kotły do górnego i dolnego spalania.

Kocioł do górnego spalania jest tańszy, co związane jest z jego prostszą konstrukcją. Ekogroszek spalany jest na ruszcie przez co rozpalany jest cały zasyp, generuje on więcej spalin i wymaga czestszego uzupełniania.

Kocioł do dolnego spalania pomimo tego, że jest droższy charakteryzuje się bardziej wydajną i czystszą pracą. Spalanie może odbywać się w sposób ciągły, dzięki czemu nie trzeba często go rozpalać, a ciepło utrzymuje się na stałym poziomie przez długi czas.

Inne funkcje, które warto przeanalizować to między innymi:

  • rodzaj palnika,
  • praca kotła pieca poza sezonem,
  • rodzaj wymiennika,
  • sprawność cieplna,
  • temperatura.

Jaki więc powinien być idealny piec na ekogroszek?

Przede wszystkim dopasowany do indywidualnych potrzeb pomieszczeń, które ma ogrzewać i wymagań jego użytkowników, tak aby korzystanie z niego było wygodne, komfortowe, praktyczne, a ciepły dom nie kojarzył się w wieloma godzinami spędzonymi w kotłowni.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl