W konferencji prasowej udział wzięli przedstawiciele władz kościelnych, policji, a także odpowiedzialni za pieszą pielgrzymkę do Gietrzwałdu. W tym roku obchodzimy 143. rocznicę objawień NMP w Gietrzwałdzie. W planach są także archidiecezjalne dożynki.
Ks. kan. dr Michał Tunkiewicz
- W roku 1877 u nas w Gietrzwałdzie Maryja objawia się mówiąc w języku polskim, gwarą warmińską, iż jest niepokalanie poczęta, a więc kolejne objawienie maryjne potwierdza zasadę dogmatu. Jakie jest orędzie tego przesłania? Maryja wzywa do nawrócenia, wzywa do pokuty, do modlitwy różańcowej, szczególnie w Gietrzwałdzie. Dodatkowo wzywa do trzeźwości, z racji na plagę, która w tamtych czasach była dosyć mocno zakorzeniona w społeczeństwie, a dzisiaj to orędzie także jest aktualne, również w tym zakresie - powiedział ks. kan. dr Michał Tunkiewicz, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego.
Następnie ks. Tunkiewicz dodał, że przesłanie orędzia jest nadal aktualne.
- Nie ukrywam, że celem naszych działań duszpasterskich jest nie tylko przywoływanie orędzia w wymiarze historycznym, ale przede wszystkim ukazywanie jego aktualności. Gdyż problemy, które były wcześniej i dzisiaj są nadal aktualne. Nadal potrzebujemy nawrócenia, trzeźwości, modlitwy i stąd akurat dobrze jest, że mamy uroczystości takie jak Odpust w Gietrzwałdzie, po to, by ukazywać aktualność tego orędzia.
Jednak w związku z pandemią, wiernych obowiązują restrykcje sanitarne. Organizatorzy zapewniają, że robią wszystko, aby uroczystości były bezpieczne.
Sylwia Powierża
- Chcę zapewnić państwa, że uroczystości będą przebiegały bezpiecznie, z zachowaniem wymogów sanitarnych. Oprócz tego, że prosimy wszystkich uczestników o zabranie ze sobą płynów do dezynfekcji rąk, maseczek i zachowania bezpiecznej odległości, to pragnę poinformować, że przy organizowaniu wydarzeń gietrzwałdzkich sektory dla pielgrzymów zostały podzielone na mniejsze podsektory. Tak, aby graniczne linie były widoczne dla wszystkich uczestników, żeby każdy w swoim gronie czuł się bezpieczny – wyjaśniła Sylwia Powierża, dyrektor biura rektora Sanktuarium NMP w Gietrzwałdzie.
Z kolei pielgrzymi, którzy do Gietrzwałdu wybiorą się pieszo, będą podzieleni na mniejsze grupy. W tym roku na pielgrzymkę obowiązują zapisy.
Ks. Jarosław Dobrzeniecki
- Nie będzie centralnej grupy pielgrzymkowej, w tym roku tylko i wyłącznie w wybranych parafiach będzie można zapisać się na pielgrzymkę. Nie można wyruszyć, nie będą wcześniej zapisanym. Tak samo apelujemy, aby w pielgrzymce brały udział w odpowiednim wieku, nie z grupy ryzyka, zdrowe. W trakcie pielgrzymki będzie również pomiar temperatury – poinformował ks. Jarosław Dobrzeniecki, koordynator Warmińskiej Pieszej Pielgrzymki do Gietrzwałdu.
I dodał: - W tym roku pielgrzymka nie będzie miała miejsca postojowego, żeby ograniczyć możliwość kontaktu z wieloma osobami w jednym miejscu. Pątnicy, którzy wybiorą się na szlak do Gierzwałdu, muszą być nastawieni na pielgrzymowanie jednym ciągiem, pokonanie 20 km. Jeśli chodzi o przejście przez Olsztyn, to każda parafia będzie starała się pokonać tę trasę chodnikami, w okolicach ul. Sielskiej, tam połączymy nasze siły, ale w mniejszych grupach, jedna za drugą, ograniczając liczbę pielgrzymów do minimum.
Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu poinformował, że dla wiernych, podobnie jak co roku, zostaną uruchomione dodatkowe linie G-1 i G-2, które będą funkcjonowały na specjalnych zasadach. W tym roku dojazd do Gietrzwałdu będzie odbywał się co 15-20 minut od godz. 7:30 z następujących przystanków:
* Dworzec Główny nr 74(04) – na pl. Konstytucji 3 Maja – linia G-1,
* Dworcowa-Przychodnia nr 96(02) – na ul. Dworcowej w kierunku al. Piłsudskiego – linia G-1,
* Plac Roosevelta 25(03) – na ul. Śliwy w kierunku al. Warszawskiej – linia G-1,
* Nagórki 39(02) – pętla na ul. Barcza – linia G-2,
* Sikorskiego-Wilczyńskiego 13(04) – na ul. Sikorskiego w kierunku ul. Tuwima/ Synów Pułku – linia G-2,
* Krasickiego-Wilczyńskiego 321(01) – na ul. Wilczyńskiego w kierunku D.H. Śliwa – linia G-2.
Powrót z Gietrzwałdu:
Kursy linii G-1 i G-2 od ok. 10:40 do ok. 15:30, w zależności od potrzeb – kursy co ok. 15-20 minut. Obowiązują wszystkie przystanki na trasach linii:
G-1 ulicami: Sielska – Armii Krajowej – Warszawska – Szrajbera – Pieniężnego – Piłsudskiego – Dworcowa – DWORZEC GŁÓWNY;
G-2 ulicami: Sielska – Armii Krajowej – Sikorskiego – Wilczyńskiego – PIECZEWO.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz