Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2016-02-18 11:21

ck

Pierwsze skutki cofnięcia ''reformy 6-latków''. Zabraknie miejsc w przedszkolach

Niepokojące informacje dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Po cofnięciu przez PiS obowiązku szkolnego dla 6-latków zabraknie miejsc w miejskich przedszkolach. Olsztyn będzie musiał zapłacić prywatnym placówkom za stworzenie dodatkowego tysiąca miejsc dla przedszkolaków.  

reklama

Po zmianach w systemie edukacji, które zatrzymają od września tego roku 6-latki w przedszkolach pojawia się problem z miejscem dla dzieci młodszych. W Olsztynie w roku szkolnym 2016/2017 planowane są 3344 miejsca w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto. Z tego 2906 miejsc jest zajętych przez dzieci, które kontynuują wychowanie przedszkolne w tych placówkach.

W związku z tym wolnych będzie 438 miejsc, na które przeprowadzona zostanie rekrutacja. Urzędnicy szacują, że jeśli około 5 procent rodziców dzieci 6-letnich uczęszczających obecnie do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych podejmie decyzję o zapisaniu dziecka do I klasy, co nie będzie już obowiązkiem, wówczas liczba miejsc nieznacznie wzrośnie i wyniesie około 493.

W sumie w olsztyńskich przedszkolach zabraknie około tysiąca miejsc dla przedszkolaków.

Miasto, zobowiązane prawem, będzie musiało znaleźć te brakujące miejsca w prywatnych placówkach, którym zapłaci za przyjęcie dzieci. Rodzice tych dzieci, podobnie jak ci posyłający maluchy do publicznych placówek, zapłacą jedynie złotówkę za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu ponad te pięć bezpłatnych godzin zapisanych w ustawie.

Opiekunów dzieci, które nie dostaną się do miejskich przedszkoli,  czekają więc ''wycieczki'' za wolnymi miejscami w innych placówkach.

Podczas najbliższej sesji – olsztyńscy radni głosować będą w sprawie określenia regulaminu otwartego konkursu ofert dla tych niepublicznych przedszkoli, które organizować będą te dodatkowe miejsca.

Jak wyliczają urzędnicy - obecnie kwota dotacji przewidziana na jedno dziecko w przedszkolach niepublicznych wynosi 562,86 zł to o około 187 złotych mniej niż dotacja na dziecko w placówce publicznej. Jeśli tę kwotę pomnożymy przez planowaną liczbę 1000 miejsc wyłonionych w ramach otwartego konkursu – da to kwotę 187 620 złotych miesięcznie. Wygospodarowanie nowych miejsc w przedszkolach za okres wrzesień – grudzień kosztować będzie przeszło 750 tysięcy złotych.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • ratusz 2016-02-18 12:43:27 213.184.*.*
    dane z interpelacji Pana Kacprzyckiego
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl