Według danych Zakładu Cmentarzy Komunalnych, w stolicy Warmii i Mazur wzrasta liczba pochówków urnowych. W 2024 r. to już ponad 50 procent. Do tej pory ciała zmarłych trzeba było przewozić do krematoriów w Przasnyszu czy Gdańsku. Jednak sytuacja ulegnie niebawem zmianie. W Olsztynie powstaje pierwsze w województwie krematorium. Inwestycja stanowi część tworzenia Wielofunkcyjnego Domu Pogrzebowego, który znajdzie się we wschodniej części cmentarza komunalnego w Dywitach, przy bramie obok dużego parkingu.
Plan prac zakłada powstanie, m.in. dwóch sal ceremonialnych wraz z zespołem sanitarnym, krematorium, a także pomieszczenia przeznaczone do przechowywania zwłok w chłodniach. Jak informuje Gazeta Olsztyńska, mają one pomieścić do ok. 30 ciał. Na miejscu znaleźć mają się również pomieszczenia do celów sądowo-lekarskich czy sala oględzin oraz, w osobnej części, lokale administracyjne.
O powstającej inwestycji pisaliśmy już ponad dwa lata temu w artykule pt. „Pod Olsztynem powstaje krematorium. Podpisano umowę z inwestorem”, kiedy to Zakład Cmentarzy Komunalnych podjął współpracę ze spółką Krematorium Polska z Głogowa. Co ciekawe, próby wybudowania tego typu obiektu, który usprawni proces pogrzebowy, trwają w regionie od ponad dwudziestu lat.
- Powstanie takiego obiektu znacznie ułatwi proces pogrzebowy. Dodatkowo, uruchomienie krematorium będzie oznaczać, że ciała zmarłych nie będą musiały być wożone do spopielarni poza nasze województwo – mówił w 2022 r. dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych, Zbigniew Kot.
Warto wspomnieć, że Krematorium Polska będzie administrować domami pogrzebowymi na cmentarzu przy ul. Poprzecznej i Mariańskiej w Olsztynie.
To nie koniec prowadzonych prac, bowiem Zakład Cmentarzy Komunalnych prowadzi rozbudowę nekropolii w Dywitach. Powierzchnia zwiększy się aż o pięć hektarów. Powstają również nowe alejki, a prace zakończyć się mają przed zaplanowanym terminem w sierpniu.
Z kolei jeśli działania dotyczące krematorium pójdą zgodnie z założeniami, inwestycja powstanie w kwietniu 2025 r. Prace zmierzają obecnie do etapu stanu surowego.
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz