Jednym z poruszonych problemów było finansowanie regionu z Europejskiego Funduszu Odbudowy.
– To nie są pieniądze Prawa i Sprawiedliwości tylko Unii Europejskiej. Jesteśmy za ratyfikacją funduszu odbudowy, ale poprzez powiązanie tych środków z dyskusją o planie odbudowy – powiedział wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.
Jego zdaniem w podziale środków powinny współuczestniczyć samorządy. Zaznaczył również, że budżet przewidziany na rolnictwo jest coraz mniejszy, dlatego też ludowcy postulują zwiększenie środków z Krajowego Planu Odbudowy.
– PiS zaproponował przekazanie 1 proc. z Krajowego Planu Odbudowy na polskie rolnictwo. My chcemy, aby to było 10 proc. – dodał Zgorzelski.
Oprócz tego PSL postuluje zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. i rozwój lotnisk regionalnych.
– Centralny Port Komunikacyjny jest inwestycją antyregionową, która zniszczy istniejące porty lotnicze w Modlinie, Okęciu, Łodzi czy Katowicach. Zainwestujmy w lotniska regionalne – przekonywał wicemarszałek Sejmu.
Po nim głos zabrała posłanka Urszula Pasławska, która zauważyła poważny problem ze szczepieniami, zwłaszcza na Warmii i Mazurach.
– Szczepienia idą bardzo wolno – w święta wykonano ich tylko 30. Ani szpitale, ani POZ-y nie mają możliwości kontynuowania szczepień. Prawie 2 mln szczepionek leży w magazynach. Problem jest z dystrybucją szczepionek. Jesteśmy województwem rozproszonym, gdzie 98 proc. terytorium to obszary wiejskie, a mamy tylko 3 duże miasta. Jak najszybciej trzeba ten problem rozwiązać – powiedziała posłanka.
Dodała, że województwo warmińsko-mazurskie zostało zamknięte niemal z dnia na dzień jako jedyne w Polsce. Innym regionom dano możliwość przygotowania się na lockdown.
– Tutaj sytuacja jest dużo trudniejsza niż w innych regionach. Należą nam się pieniądze, ponieważ województwo małopolskie dostało 1 mld zł dla przedsiębiorców bez rozróżniania PKD. My nie dostaliśmy nic – zaznaczyła Pasławska.
Zaapelowała także, aby dzieci jak najszybciej powróciły do szkół, a resort edukacji powinien zająć się podstawą programową, gdyż w ubiegłym roku zaledwie 6 proc. szkół zrealizowało ją w całości.
Do problemu szczepień wrócił także Zbigniew Ziejewski.
– Nasz sztandarowy postulat mówił o tym, że apteki i farmaceuci powinni wziąć udział w procesie szczepień. Słyszymy od mieszkańców np. Morąga, że muszą jeździć po 100 km, aby się zaszczepić. To nieporozumienie. W każdym powiecie powinien być taki punkt – przyznał poseł.
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przyznał, że rząd, ani politycy Prawa i Sprawiedliwości nie prowadzą dialogu z samorządowcami. Przyznał jednocześnie, że samorządy w tych trudnych czasach zdają swój egzamin.
– Potwierdzeniem tego jest całkowite wdrożenie RPO 2014-2020. Trzeba nie tylko wierzyć, ale przekazywać, że bez samorządów nie ma rozwoju, nie ma demokracji, nie ma postępu. Próbowałem się spotkać ze wszystkimi parlamentarzystami z regionu, jednakże z jednym wyjątkiem parlamentarzyści z partii rządzącej nie przyszli na spotkanie – powiedział marszałek, który na koniec zaapelował do posłów PiS o kolejne spotkanie.
Piotr Zgorzelski dodał, że rząd powinien wprowadzić jeden z trzech stanów nadzwyczajnych, aby przedsiębiorcy mogli wnosić o odszkodowania.
– Wtedy przedsiębiorca mógłby dochodzić swoich strat zgodnie z faktycznym stanem. Są kraje, jak Czechy, które wprowadziły taki stan. Państwo jest dla ludzi a nie odwrotnie – przyznał Zgorzelski.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz