Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2017-09-25 07:09
Ostatnia aktualizacja 2017-09-26 13:10

ck

PIT-36 Najczęstsze błędy

Co roku miliony ludzi wypełniają e-deklaracje podatkowe na całym świecie. Wielu z nich popełnia błędy. Często prowadzi to do konieczności składania odpowiednich korekt, uzupełnień czy wyjaśnień. Przed przystąpieniem do pracy z formularzem warto więc przyjrzeć się najczęściej popełnianym pomyłkom przy wypełnianiu PIT-36 – nauka na cudzych błędach jest rozwiązaniem zdecydowanie mniej bolesnym.  

reklama

Błędny formularz

Pierwsza zasadzka pojawia się jeszcze zanim zaczniemy cokolwiek wypełniać. To błędny formularz. Ze względu na częste zmiany prawne oraz konieczne aktualizacje prawie co roku zmieniają się wzory dokumentów i tabel, które powinniśmy wypełniać. Dlatego zawsze opłaca nam się krótka wizyta na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości lub w urzędzie w celu sprawdzenia obowiązującego formularza podatkowego. Nie polecamy również brania większej liczby druków „na przyszłość”. Aby sprawdzić wersję dokumentu wystarczy na pierwszej stronie spojrzeć w prawy dolny róg – tam w nawiasie, obok oznaczenia formularza PIT-36 znajduje się odpowiedni jego numer. Aktualne e-deklaracje 2018 roku znajdziemy także na stronie www.e-pity.pl.

Błędne przygotowanie

Dość częsty problem to złe przygotowanie dokumentów będących podstawą wypełnienia deklaracji. Najczęściej są to PIT-11 otrzymane od pracodawcy lub pracodawców. Część podatników zapomina o konieczności uwzględnienia wszystkich dokumentów lub też przepisują pojawiające się w nich błędy. Ważna zasada: zawsze należy sprawdzić otrzymane od pracodawcy dokumenty i nie przepisywać ich bezmyślnie do zeznania podatkowego.

Złe dane i numery identyfikacyjne

Większość osób sprawdza, nawet wielokrotnie wypełniane rubryki. Jednak praktyka wskazuje, że podatnicy skupiają się na weryfikacji danych finansowych i wpisywanych kwot. Już w pierwszej pozycji formularza PIT (lub pierwszych dwóch) pojawiają się pomyłki w numerach NIP/PESEL. Z zasady osoby fizyczne wpisują numer PESEL, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą numer NIP. W przypadku małżonka należy ustalić jego prawidłowy numer identyfikacyjny. Zdarza się, że przepisywane są numery NIP pracodawców.

Nieprawidłowe dane adresowe

Problemem bywa też najprostsza część formularza – B – dane identyfikacyjne i adres zamieszania. Często jest to spowodowane błędnie wypełnionym adresem przez naszego pracodawcę – tutaj należy pamiętać, że w PIT-36 podajemy adres zamieszkania, a nie zameldowania.

Uchybienia obliczeniowe

Przepisując dane z PIT-11 należy pamiętać o dokładnym i prawidłowym zsumowaniu kwot ze wszystkich dokumentów. Nie powinno dojść do sytuacji, w której różnica pomiędzy kwotą przychodów, a kosztami ich uzyskania nie jest równa wskazywanym dochodom. Wpisane sumy należy porównać i zweryfikować czy uwzględniono wszystkie źródła danych.

Kolejnym krokiem, przy którym zdarzają się nieścisłości, są zaokrąglenia. Zarówno poprzez niezaokrąglanie kwot do pełnego złotego tam gdzie formularz tego wymaga, jak i poprzez nadinterpretację i zaokrąglanie tam, gdzie tego robić nie należy. W jaki sposób się nie pomylić? Najłatwiej korzystać z prawidłowego, aktualnego formularza i zwracać uwagę na zawarte w nim rubryki. Ilość przewidzianego przez ustawodawcę miejsca najczęściej wskaże nam prawidłowe rozwiązanie.

Brak podpisu

Jak już uzupełnimy prawidłowo dane i sprawdzimy wszystkie kwoty, nie zapominajmy o ostatnim, ale niezbędnym elemencie – podpisie. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl