Bitcoin elektryzuje świat inwestycji, ale z biegiem lat staje się coraz bardziej dostępny dla każdego z nas. Obecnie za pomocą tę najwięcej wartej kryptowaluty świata można spokojnie płacić przez internet, a nawet robić zakupy stacjonarne. Pieniądze wypłacisz lub zamienisz wygodnie przez internet lub w Bitomatach. Wszelkie transakcje zrobisz wygodnie za pomocą oprogramowania takiego, jak portfel Bitcoin. Wbrew pozorom – to nie jest nic trudnego.
Historia Bitcoina – kryptowaluta, która zrewolucjonizowała świat
2008 rok to okres olbrzymiego kryzysu finansowego, zapoczątkowanego przez kilka czynników. Do najważniejszych zaliczyć należy bańkę na rynku nieruchomości w Ameryce, spowodowaną m.in. zbyt łatwą dostępnością kredytów hipotecznych i nadwyraz zawyżone wartości rynkowe giełdowych spółek. Bankructwo międzynarodowego banku Lehman Brothers było niczym kostka domino, która pchnęła kolejne układanki gospodarek światowych w kierunku globalnego kryzysu. Podobnego do tego, w którym znajdujemy się obecnie z powodu pandemii koronawirusa. W takich oto okolicznościach rodził się Bitcoin – pierwsza kryptowaluta świata.
Nie wiadomo do końca, kto stworzył Bitcoina. Pod słynnym już pseudonimem Satoshi Nakamoto może ukrywać się jedna osoba, grupa hakerów, a nawet – jak sądzą niektórzy – wywiad któregoś z mocarstw.
Jeżeli zainwestowaliśmy pieniądze tradycyjne (tzw. fiaty) w walutę elektroniczną jaką jest Bitcoin na samym początku, obecnie bylibyśmy milionerami. Taki wynik można byłoby uzyskać nawet przy wkładzie rzędu kilkuset złotych. Bitcoin jest najstarszą kryptowalutą i cały czas – pomimo powstania tysięcy innych projektów, w tym słynnego Ethereum Vitalika Buterina – charakteryzuje się najwyższym poziomem kapitalizacji rynkowej.
Bitcoin sam w sobie nie zrewolucjonizował jednak całego świata finansowego. Uczyniła to stojąca za nim technologia łańcucha bloków (ang. blockchain). Każda transakcja zapisywana jest w bezpiecznym środowisku wirtualnym w postaci wspomnianych bloków. Nowa transakcja to wygenerowanie nowego bloku. I w tym miejscu pojawiają się dwie charakterystyczne dla Bitcoina i większości kryptowalut cechy: pełna transparentność… i pełna anonimowość.
Powyższe zjawisko wynika z tego, że każda sprzedaż lub zakup Bitcoina (w przypadku nabywania danego produktu będzie to de facto sprzedaż kryptowaluty) zostawia po sobie ślad – nowy blok. Nie istnieje jednak żadna możliwość sprawdzenia, kto jest autorem nowo powstałego bloku. Korzystając z Bitcoina, ma się pewność co do tego, że nikt nie będzie znał naszej tożsamości.
Płatności online Bitcoinem i innymi kryptowalutami
Jak płacić Bitcoinem? Wbrew pozorom jest to łatwiejsze, niż można byłoby przypuszczać! W tym celu jednak należy zaopatrzyć się w specjalistyczne narzędzie, zwane portfelem kryptowalut. Nazwa dobrze nam podpowiada – to miejsce, w którym przechowuje się kryptowaluty, w tym Bitcoiny. Nie jest to jednak produkt fizyczny, a internetowe oprogramowanie, w którym trzeba stworzyć konto i powiązać z wybraną platformą online, za pośrednictwem której dokonano zakupu cyfrowej waluty. Najlepszy Bitcoin wallet będzie charakteryzował się jak największym stopniem zabezpieczeń, brakiem lub niskimi opłatami, transparentnością interfejsu i wykonywanych operacji. Przy wyborze portfela do krypto należy też upewnić się, czy dane oprogramowanie współpracuje z pośrednikami, z których usług chcemy korzystać.
Gdy ten etap będziemy już mieli za sobą, wystarczy przelać do portfela zakupione środki, a następnie w bardzo wygodny sposób obracać nimi w internecie – wszędzie tam, gdzie płatności Bitcoinem są akceptowalne! To także dogodne rozwiązanie dla tzw. holderów i inwestorów, szukających bezpiecznego sposobu na przechowywanie zgromadzonego kapitału.
Bitcoinem zapłacisz nawet stacjonarnie
Coraz więcej stacjonarnych punktów usługowych zaczyna akceptować dokonywanie transakcji za pomocą Bitcoina. Zasadniczo jest to jedna z najważniejszych zalet Bitcoina w porównaniu do innych największych projektów kryptowalutowych.
Bitcoinem zapłacisz w średnich i większych miastach w wybranych punktach – niektórych restauracjach, kawiarniach, klubach, księgarniach czy po prostu różnych firmach. Podmioty obsługujące Bitcoina sprawdzisz wygodnie przez internet. Na miejscu wystarczy, że otworzysz swoją aplikację, pobierzesz kod od sprzedawcy i wykonasz transakcję - to nic trudnego!
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz