- Chcielibyśmy, żeby obszar Starego Miasta był chętnie odwiedzanym przez naszych mieszkańców i turystów. Działania, które prowadzimy od kilku lat służą uatrakcyjnieniu tej przestrzeni - mówi dla Polskiej Agencji Prasowej, Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.
Jak zaznaczają w Urzędzie Miasta, do pełnego zakończenia projektu olsztyńskich plant brakuje już tylko jednego elementu - bezkolizyjnego przejścia pod mostem św. Jakuba w pobliżu katedry św. Jakuba. W ten sposób powstałby naturalny, zielony ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ulicy Pieniężnego.
Pomysł utworzenia plant ma już blisko dziesięć lat. Już w 2006 roku w planie zagospodarowania przestrzennego miejscy radni przyjęli założenia dotyczące organizacji terenów zielonych pod nazwą "Planty". Zaznaczono w nim, że teren plant graniczy z obszarem Starego Miasta, który jest objęty w całości ochroną konserwatorską a obiekty wpisane do rejestru zabytków to zamek, kościół garnizonowy, trzy zabytkowe budynki historyczne przy ul. Zamkowej oraz budynek historyczny przy ul. Nowowiejskiego, a także średniowieczne mury obronne.
Idea plant zawarta została również w Zintegrowanym Programie Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia Olsztyna przyjętym w tym roku przez olsztyńskich radnych. W ramach projektu przebudowany zostanie także most św. Jakuba nad Łyną, a także ulice Pieniężnego i Staszica.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz