Świadczenie pod nazwą 500+ wprowadzone zostało w 2016 roku. Początkowo miał być to program zwiększający dzietność. W 2019 roku poszerzono kryteria przyznawania także o pierwsze dziecko. Po czterech latach - w 2023 roku, tuż przed wyborami parlamentarnymi - rozpoczęła się dyskusja o waloryzacji związanej z wysoką inflacją, jaka nawiedziła Polskę w 2022 i 2023 roku.
Od stycznia 2024 roku świadczenie w wysokości 800 zł przysługuje na każde dziecko w rodzinie, które nie ukończyło 18. roku życia. Wnioskującym o przyznanie mogą być rodzice dziecka, opiekun faktyczny, opiekun prawny, dyrektor domy opieki społeczne, placówki opiekuńczo-wychowawczej oraz rodziny zastępcze.
Z czasem gdy dziecko dorasta i dowiaduje się o wsparciu, może prosić swoich opiekunów o przekazanie środków. Co w takiej sytuacji powinien zrobić rodzic?
Według prawa osoby pobierające świadczenie nie mają obowiązku przekazywać środków swoim dzieciom. Pieniądze są przyznawane na dziecko, nie dla dziecka. Kwotę pobiera wnioskodawca, czyli zwykle rodzic lub opiekun. Środki mają być przeznaczone na częściowe zaspokajanie potrzeb dziecka, w czym zawierać się może także opłata za jedzenie, energię czy czynsz.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz