Mowa o lokalizacjach Binduga i Łańsk. Obie wsie istnieją w świadomościach mieszkańców od lat. Binduga to spolszczona nazwa wsi „Winduga”. Określenie pochodzi o lasu Wienduga, który przez kilkaset lat, na mocy przywileju kapituły katedralnej z 4 maja 1378, był lasem miejskim Olsztyna. Binduga jest osadzona w tradycji miejsca, nawiązując do leżących po sąsiedzku bindug, czyli miejsc służących do przygotowania drewna do spławu.
- Łańsk to historia sięgająca „tylko” PRL-u, za to jaka historia! W ośrodku wczasowym w tej miejscowości wypoczywali dygnitarze partyjni nie tylko z Polski, ale całego świata. Organizowano tu polowania, bale. Łańsk to legenda sama w sobie, która u ludzi jest bardzo żywa – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Michał Kontraktowicz.
Teraz Binduga jest formalnie częścią wsi Ruś, natomiast Łańsk jest podzielony między sołectwa Pluski i Rybaki.
- Chcemy uporządkować sytuację obu wsi, dlatego podjęliśmy działania, by MSWiA powołało je, jako odrębne wsie – wyjaśnił wójt gminy Stawiguda.
Dodał, że mieszkańcy gminy popierają te działania. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Czytaj również:
Narodowy Spis Powszechny 2021. Podolsztyńska gmina na podium
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz