Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku, w Polsce znajduje się 13,4 miliona mieszkań. Największa część z nich (aż 4,5 miliona) zbudowana została od zakończenia II Wojny Światowej aż do początku lat 80. Wraz z zakończeniem PRL nastąpiła jednak prawdziwa "eksplozja" nowych budynków mieszkalnych, których od 1989 do 2011 wybudowano 3,1 miliona. Niestety, dynamika ta spadła jednak w ostatniej dekadzie - między 2012 a 2021 zbudowano 1,5 miliona mieszkań.
Pogłębiający się kryzys mieszkaniowy - zwłaszcza, jeżeli chodzi o nowe budownictwo - obrazują mapy przygotowane na podstawie danych ze spisu przez stronę "Kartografia Ekstremalna" na Facebooku. Na mapie przedstawiającej nowe budownictwo z ciągu ostatnich 10 lat, wśród morza bieli i lekkiego błękitu, wyróżnia się jedno miejsce - "zieloną wyspą" zaznaczoną na granatowo jest podolsztyńska gmina Stawiguda.
Według danych ze spisu powszechnego ponad połowa mieszkań znajdujących się na terenie gminy powstała w przedziale lat 2012-2021. Odpowiedzialny jest za to rozwój suburbanizacji, czyli powstawania podmiejskich osiedli mieszkaniowych. W ciągu ostatnich lat Stawiguda była pod tym względem jedną z najszybciej rosnących gmin w Polsce - między 2011 a 2021 przybyło tam ponad 2 razy więcej mieszkańców.
Komentarze (23)
Dodaj swój komentarz