Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2022-02-02 14:43

Redakcja

Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. ShutterStock

Rozpad małżeństwa i rozwód należą do jednych z najgorszych przeżyć w życiu człowieka. Proces ten pełen jest przykrych emocji, z którymi muszą się zmierzyć rozstający się małżonkowie. Co jednak ważne, nie możemy sobie pozwolić na nieuwagę i bagatelizowanie formalności. Przed nami wiele istotnych elementów wpływających bezpośrednio na dalsze życie. A do nich właśnie zalicza się podział majątku...

reklama
  1. Wspólność majątkowa małżeństwa.

  2. Podział majątku a postępowanie sądowe.

  3. Jak się przygotować do podziału majątku?

  4. Podział majątku wspólnego przed rozwodem.

Jak dokładnie przebiega podział majątku po rozwodzie? Czy można go przeprowadzić podczas jednego postępowania sądowego, czy też oddzielnie – ugodowo? Pytania i wątpliwości zdają się mnożyć z każdą chwilą, zwłaszcza w głowach osób, których małżeństwo dobiega końca. Pamiętajmy, że sprawy rozwodowe bardzo często są skomplikowane i rozciągnięte w czasie, a obie strony starają się walczyć o swoje. Dlatego warto stale poszerzać swoją wiedzę, nie bójmy się też skorzystać ze wsparcia adwokata bądź radcy prawnego.

Wspólność majątkowa małżeństwa

Majątek wspólny powstaje w momencie zawarcia małżeństwa, o ile nie została podpisana intercyza (czyli rozdzielczość majątkowa). Co ważne, możemy się na nią zdecydować zarówno przed ślubem, jak i już w trakcie trwania małżeństwa. Mówiąc o majątku wspólnym, należy myśleć o pieniądzach oraz przedmiotach, które po rozwodzie musimy podzielić. Wliczane są w to dochody uzyskiwane przez obu małżonków, również te pochodzące z prowadzonej działalności gospodarczej oraz dochody generowane z racji wynajmu np. mieszkania (nawet zaliczanego do majątku osobistego). Podziałowi nie podlegają majątki osobiste, np. nieruchomości (nabyte wcześniej lub odziedziczone czy otrzymane w darowiźnie) – choć mogą mieć one na niego wpływ. Dzieje się tak w przypadku, gdy wspólne środki zostały zainwestowane np. w remont czy przebudowę danego lokalu.

Podział majątku a postępowanie sądowe

Podczas sprawy rozwodowej sąd bardzo często pozostawia bez rozpatrzenia wniosek o podział majątku. Dzieje się tak, gdyż samo postępowanie rozwodowe jest długie i wymagające licznych proceduralnych czynności. Istnieją jednak wyjątki – sąd może uznać, że podział majątku w trakcie rozwodu nie przedłuży całej sprawy. Miejmy przy tym świadomość, że zdarza się tak niezwykle rzadko. W innym przypadku strony muszą założyć nową sprawę sądową (co wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych, często niemałych kosztów) lub załatwić to polubownie. Pamiętajmy, że ugoda jest daleko tańszym rozwiązaniem, a sama umowa podpisywana jest w postaci aktu notarialnego. Czynność tę możemy wykonać jeszcze w czasie trwania małżeństwa, podczas rozwodu oraz bezpośrednio po nim. Co istotne, zawarta ugoda jest jednoznaczna z orzeczeniem sądu, czyli ma charakter wiążący.

Jak się przygotować do podziału majątku?

Zamknięcie sprawy rozwodowej jest jednoznaczne z zakończeniem wspólności majątkowej. W praktyce oznacza to, że wszystko, co stanie się naszą własnością po rozwodzie, należy tylko i wyłącznie do majątku osobistego. Do podziału pozostaje majątek wspólny małżonków, co może nastąpić chwilę po rozwodzie, lecz równie dobrze w późniejszym czasie. W szczególnie skomplikowanych przypadkach sprawy o podział majątku po rozwodzie toczą się wiele lat. Co jednak istotne, im później rozpoczniemy ten proces, tym trudniej dowieść będzie naszej racji. Po kilku latach bardzo kłopotliwe jest udowodnienie, że przedmioty majątkowe nabyte zaraz po rozwodzie wchodzą w skład majątku osobistego. Przekłada się to również na spadającą wartość przedmiotów podlegających podziałowi, np. samochodów.

Dlatego też dobrym pomysłem jest podział majątku w trakcie rozwodu lub nawet bezpośrednio przed nim. Nie zapominajmy przy tym, że niezbędne wtedy będzie ustanowienie rozdzielności majątkowej (intercyza). Następnym krokiem jest ustalenie dokładnego składu majątku oraz udziału w nim małżonków. Finalną czynnością jest porozumienie w sprawie sposobu podziału majątku.

Podział majątku wspólnego przed rozwodem

Wiele osób zastanawia się, czy realnie możliwy jest podział majątku przed rozwodem. Tymczasem, jak pokazuje praktyka, na krok ten decyduje się coraz więcej małżeństw. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę długie, meczące i powtarzające się rozprawy sądowe, prowadzone zaraz po rozwodzie. Dokonując podziału u notariusza, jeszcze przed złożeniem wniosku rozwodowego, zagwarantujemy sobie szybsze i co ważniejsze – skuteczniejsze działanie. Jednakże minusem tej procedury jest konieczność pełnej zgodności odnośnie podziału majątku obu małżonków. Niestety, często się zdarza, że ów konsensus jest niemożliwy do osiągnięcia: dotyczy ustalenia składu majątku wspólnego (z wykluczeniem osobistego) oraz jego wartości. Rozwiązaniem może być zatrudnienie rzeczoznawcy, choć i on nie jest gwarancją polubownie zakończonego sporu (generuje także dodatkowe koszty).

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl