Starzenie się społeczeństwa to poważny problem, który dotyczy zarówno państw wysoko rozwiniętych, jak również tych dopiero rozwijających się. Już w 1995 roku Polacy mający powyżej 65 lat stanowili ponad 10 procent całej populacji, a liczba ta stale i szybko rośnie.
- Według statystyk liczba ludności w Polsce do 2050 roku będzie się zmniejszać, natomiast liczba ludności w wieku powyżej 65 lat wzrośnie w stosunku do 2005 roku o 60 proc. – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Potrzeba uruchomienia programu na rzecz ludzi starszych wynika z procesu starzenia się polskiego społeczeństwa, w tym również mieszkańców z Warmii i Mazur. Zależy nam, aby wskazać obszary problemowe, w jakich trzeba działać, aby poprawić w przyszłości warunki społeczno-ekonomiczne, w jakich żyją osoby starsze. To ma być impuls do wdrażania trwałych, systemowych rozwiązań na rzecz seniorów z regionu Warmii i Mazur.
Wojewódzki program „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach” został uchwalony na początku ubiegłego roku. Jest on odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa i ma przeciwdziałać ubóstwu wśród ludzi starszych, podnosić jakość ich życia oraz stworzyć adekwatny system opieki geriatrycznej. W realizację programu, oprócz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Federacji Fosa, zaangażowany jest także Departament Zdrowia i Biuro ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzki Urząd Pracy.
Powołany zespół, w którego składzie znalazło się 16 reprezentantów instytucji, organizacji pozarządowych, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także Rzecznik Praw Osób Starszych w Województwie Warmińsko-Mazurskim, ma przygotować „raport wyjścia”. Będzie on podstawą do dalszych badań środowiska osób starszych, zabezpieczenia jego potrzeb i aktywizacji.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz