Wielka inwentaryzacja dzików odbyła się w całej Polsce. Mam ona dać odpowiedź na pytanie, ile dzików żyje w Polsce i jakie jest ich zagęszczenie. To dane niezwykle istotne w kontekście zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) – choroby, która zbiera śmiertelne żniwo wśród trzody chlewnej i dzików.
Inwentaryzacja dzików w lasach Warmii i Mazur była prowadzona metodą pędzeń próbnych. To skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Wymaga zaangażowania wielu osób. Część z nich ma za zadanie przespacerować się przez las, a tym samym zmusić zwierzynę do przemieszczenia się w kierunku pozostałych uczestników inwentaryzacji. Miejsca, przez które musi przejść zwierzyna są obstawione przez ustawionych co kilkadziesiąt metrów obserwatorów. Każdy z nich wyposażony jest w długopis i specjalną kartę, w której zapisuje, ile zwierząt i jakich gatunków widział.
Inwentaryzacja metodą pędzeń próbnych zakłada, że wystarczy policzyć zwierzynę na powierzchni odpowiadającej 10 procentom całego nadleśnictwa, by mieć szacunkowy obraz tego, ile zwierząt żyje na danym terenie.
Wyniki wielkiej, jesiennej inwentaryzacji dzików powinny być znane już w listopadzie.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz