Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2023-08-21 08:39

Łukasz Kozłowski

Olsztyn. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa gospodarzem prestiżowego szkolenia dla NATO

Olsztyn. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa gospodarzem prestiżowego szkolenia dla NATO
Pamiątkowe zdjęcie uczestników szkolenia w jednym z olsztyńskich hoteli
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Do piątku (25 sierpnia) potrwa w Olsztynie stacjonarny kurs NATO Defence Education Enhancement Programme skierowany do oficerów Sił Zbrojnych Iraku, reprezentujących kluczowe podmioty systemu szkolnictwa wojskowego tego kraju. - Istotą warsztatów, organizowanych w ramach NATO DEEP, jest nabycie umiejętności samodzielnego tworzenia interaktywnych materiałów e-learningowych. To zwieńczenie serii warsztatów online organizowanych od marca br. - mówi portalowi Olsztyn.com.pl dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM, dyrektor NATO DEEP eAcademy, pracownik badawczo-dydaktyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

reklama

W sobotę (19 sierpnia) w stolicy Warmii i Mazur rozpoczęły się tygodniowe warsztaty NATO DEEP, czyli programu wspierania transformacji systemów szkolnictwa wojskowego krajów partnerskich. Obecnie programem objętych jest 15 państw, położonych na czterech kontynentach. - Jako ciekawostkę chciałbym podać, że różnica czasowa między krajami, w których prowadzimy zajęcia to nawet 13 godzin - przyznaje w rozmowie z portalem Olsztyn.com.pl dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM, dyrektor NATO DEEP eAcademy. - Rocznie organizowanych jest ponad trzysta różnego rodzaju przedsięwzięć, stacjonarnych i on-line.

Dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM, dyrektor NATO DEEP eAcademy

Istotą programu NATO DEEP są cztery filary. To podnoszenie kompetencji wykładowców oraz trenerów, opracowywanie adekwatnych programów kształcenia i szkolenia, dopasowywania struktur organizacyjnych do potrzeb nowego ekosystemu nauczania oraz nauka języka angielskiego.

- Jednym z priorytetów strategicznych, swoistym łącznikiem spajającym te filary,  jest e-learning, czyli kształcenie zdalne - wyjaśnia prof. Gawliczek.

NATO DEEP eAcademy realizuje przedsięwzięcia we współpracy z partnerami z wielu krajów oraz dowództw NATO, np. Dowództwem Strategicznym NATO ds. Transformacji, Akademią Obrony NATO w Rzymie, Szkołą NATO w Oberammergau, oraz Konsorcjum Partnerstwa dla Pokoju. Partnerem strategicznym na naszym terenie jest Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Bezpieczeństwa.

- Przedsięwzięcie, które w tej chwili prowadzimy w Olsztynie jest świadectwem naszej bliskiej współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Bezpieczeństwa - przyznaje dyrektor NATO DEEP eAcademy. - Kolejne obszary to np. tłumaczenia na język ukraiński kursów e-learningowych NATO, które są niezwykle wysoko oceniane i ciepło przyjmowane przez naszych partnerów z Ukrainy.

I dodaje: - Mamy możliwość wdrażania standardów NATO, swoistego przecierania szlaków, ponieważ w niektórych państwach partnerskich e-learning dopiero zaczyna nabierać właściwego tempa. Mamy możliwość rekomendowania praktycznych działań, łączenia instytucji/ osób po to, żeby e-learning w skali sił zbrojnych był rozumiany jako efektywne rozwiązanie systemowe, uwzględniające kluczową dewizę: "anytime, anywhere" (pol. "w każdej chwili, w każdym miejscu").

Czy jednak język arabski nie stanowi sporej przeszkody dla efektywnego szkolenia kadry i pracowników Sił Zbrojnych Iraku korzystających z dedykowanej platformy LMS ILIAS, czyli Iraqi e-learning Portal?

Zdaniem naszego rozmówcy, szkolenia dla SZ Iraku są"szczególne wyzwaniem, ze względu na specyfikę języka arabskiego, który jest pisanym odwrotnie do naszego (z prawej do lewej)".

Jak zaznacza nasz rozmówca, na platformie Iraqi eLearning Portal (IeLP) aktywne konta posiada ponad 300 użytkowników z Sił Zbrojnych Iraku. Utworzonych zostało 29 obszarów - dla każdej instytucji systemu szkolnictwa wojskowego. Docelowo, konta na platformie będą posiadali wszyscy oficerowie, podoficerowie oraz pracownicy Sił Zbrojnych Iraku, co wynika z założeń wspomnianej koncepcji wdrażania kształcenia zdalnego w SZ Iraku, którego kluczowym ogniwem będzie "Centrum eLearningu", jako samodzielny podmiot Uniwersytetu Obrony Iraku w Bagdadzie.  

Jakie efekty przynoszą tego typu szkolenia? - Dobrym przykładem jest Ukraina. Jednym z efektów wdrożenia rekomendacji NATO DEEP było powołanie "Centrum e-learningu Sił Zbrojnych Ukrainy", które powstało w strukturach Uniwersytetu Obrony Narodowej w Kijowie - mówi nam Marcin Jóźwiak, zastępca dyrektora NATO DEEP eAcademy d/s akademickich. - Co ciekawe, wyszkolenie personelu i zapewnienie odpowiednich standardów zajęło wiele lat i wysiłku obu stron. Aktualnie, specjaliści ze wspomnianego centrum, często działają jako eksperci wspierający inne państwa partnerskie programu NATO DEEP. Dzieje się tak z uwagi na ich szeroką, praktyczną wiedzę z zakresu kształcenia zdalnego. Co najistotniejsze, system kształcenia zdalnego SZ Ukrainy sprawdza się w warunkach wojennych.

Każdego roku, w ramach programu NATO DEEP szkoleniami objętych jest prawie trzy tysiące osób, np. w 2022 roku było ich 2901. Przedsięwzięcia w ramach programu przybierają różne formy - w tym prowadzone on-line na platformie wideokonferencyjnej BigBlueButton, natomiast szczególne znaczenie posiadają spotkania stacjonarne - jak teraz w Olsztynie.

- Kiedy kraj przystępuje do NATO, przestaje on być objęty programem DEEP - zaznacza Piotr Gawliczek, dyrektor NATO DEEP eAcademy. - Szczególną radość odczuwamy wtedy, gdy kraj partnerski spełnia wszystkie kryteria i oczekiwania formalnego przyjęcia w poczet członków Sojuszu. Taka sytuacja miała miejsce jakiś czas temu w przypadku Macedonii Północnej.

Istotą obecnych warsztatów organizowanych w ramach NATO DEEP jest praktyczna nauka umiejętności tworzenia materiałów e-learningowych. To zwieńczenie serii spotkań online. Głównym naszym narzędziem jest platforma Iraq eLearning Portal, na której zgromadzone są zasoby. Uczestniczy będą nabywali kompetencje dot. wykorzystania takich aplikacji jak Open Broadcaster Software (OBS) oraz Articulate 360.

Prof. Gawliczek zaznacza, że Polskie Stowarzyszenia Na Rzecz Bezpieczeństwa wspiera NATO DEEP eAcademy swoim potencjałem i w przyszłości będą w Olsztynie realizowane  podobne przedsięwzięcia dla innych państw.

- Stowarzyszenie powstało ponad 20 lat temu w Olsztynie - mówi Jarosław Tokarczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Bezpieczeństwa. - Głównym celem było przeciwdziałanie porwaniom dla okupu. Obecnie mamy nieco inną skalę zagrożeń a my dostosowaliśmy się do tego, co niesie nam każdy, kolejny dzień i do sytuacji, jaką mamy na rynku. Obecnie jednym z kierunków naszej działalności jest szkolenie i edukowanie społeczeństwa w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. I to jest właśnie punktem współpracy Stowarzyszenia z NATO DEEP eAcademy.

I dodaje: - Nasza aktywność wychodzi już poza granice Polski. Najlepszym przykładem jest przedsięwzięcie dla SZ Iraku, gdzie obsada szkoleniowa jest międzynarodowa. Są przedstawiciele z Gruzji, Łotwy, czy Macedonii Północnej. Naszym partnerem strategicznym w zakresie szeroko pojętej edukacji jest NATO DEEP eAcademy, z którym zrealizowaliśmy już kilka projektów. Ważne jest dla nas, że to właśnie w Olsztynie możemy gościć tak znamienitych gości z całego świata. To jest także doskonałą promocja naszego regionu.

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Jasiek 2023-08-21 09:21:49 83.24.*.*
    Czy USA znalazły wreszcie broń chemiczną w Iraku ? Dla przypomnienia to właśnie posiadanie tej broni było PRETEKSTEM do ataku na suwerenny kraj.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 10

www.autoczescionline24.pl