Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2011-07-22 09:54

WeronikaPieloch

Pomnik pamięci o czasach pogardy

Specjalna komisja zakończyła prace nad treścią informacji, która ma znaleźć się na tablicy przy pomniku Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej autorstwa Xawerego Dunikowskiego.

reklama

W związku z pojawiającymi się na przestrzeni wielu lat, różnorodnymi głosami odnoszącymi się do poprawności nazwy czy wręcz zasadności istnienia samego pomnika w centrum miasta, a także jego wartości artystycznej i zabytkowej Prezydent Miasta podjął decyzję o umieszczeniu przy pomniku tablicy informacyjnej, która będzie zawierała informację o okolicznościach powstania pomnika i krótką jego historię.

Zespół specjalistów pod kierownictwem prof. Stanisława Achremczyka, dyrektora Ośrodka Badań Naukowych prawie rok uzgadniał jaką treść powinna zawierać tablica umieszczona przy olsztyńskich "szubienicach".

Po uwagach mieszkańców miasta, zamieszczonych na platformie konsultacji społecznych Urzędu Miasta, komisja spotka się raz jeszcze, aby przedyskutować zaproponowane zmiany dotyczące tekstu. Potem miasto zamówi tablicę.

Treść informacji przygotowana przez specjalistów brzmi następująco:

"Granitowy monument, zrealizowany w latach 1949-1953, według projektu rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego (1875-1964), obecnie nazywany jest pomnikiem „Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej”. Dwa pylony, usytuowane na osi ul. Kopernika, symbolizują niezamknięty łuk triumfalny na tle nieba. Ustawiono je na sześciennych blokach, pomiędzy którymi znajdują się schody. Płaskorzeźby na pylonach przedstawiają sceny wojny i pokoju oraz postać żołnierza.

Na to niezwykle oryginalne dzieło składają się świetna modernistyczna forma oraz opracowanie rzeźbiarskie. Organiczne zespolenie rzeźby z architekturą, skala wymiarów, statyczna i przejrzysta kompozycja prosto ciętych brył i wygładzonych płaszczyzn, w które wkomponowano uproszczoną postać ludzką to charakterystyczne cechy pomnika.

Pomnik wzniesiono jako wyraz wdzięczności dla Armii Czerwonej. Granitowe bloki z których powstał pochodzą ze zburzonego podczas działań wojennych w 1945 r. Mauzoleum Hindenburga pod Olsztynkiem. Po wielu latach od tamtych wydarzeń świadczy o bolesnej i skomplikowanej historii Warmii i Mazur, jest swoistym elementem pamięci o czasach pogardy wobec elementarnych praw człowieka.

Pomnik oraz jego otoczenie wpisane są do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego."

Źródło: UM Olsztyn/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • czub 2011-07-22 10:28:58 89.228.*.*
    No ja ładny wiersz napisałem i tekst historyczny zamieściłem tam, ale na drugi dzień już tego nie było. No niestety nie każdego stać na zamówienie napisów na postumencie zwanym marmurowym hobundem z pozłacanymi napisami. Ale za to na kartce a4 cyrylicą i ładną gotycką czcionką, co prawda nie zalaminowałem, ale to nie powód by moją twórczość za...ukraść
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl