A | A | A
Data dodania: 2010-10-06 08:35
Iwona Starczewska
Pomocna dłoń w walce z wykluczeniem
W niemalże każdym rozwijającym się kraju zauważalnym staje się problem wykluczenia społecznego. Jednym z elementów programu, który zatrzymać ma ten niepokojący proces jest zwiększanie kompetencji społecznych i zawodowych - u tych którzy bywają wykluczani z powodu wieku, choroby czy problemów rodzinnych.
reklama
Walka z wykluczeniem społecznym to główny cel projektu. Zakłada on zwiększenie kompetencji społecznych i zawodowych mieszkańców Olsztyna, ich zdolności do prawidłowego funkcjonowania i pełnienia ról społecznych oraz podjęcia zatrudnienia.
Bezpośrednimi odbiorcami projektu systemowego „Nowy Horyzont” są osoby korzystające z pomocy społecznej, w tym między innymi osoby bezrobotne, nieaktywne zawodowo, zatrudnione – o niskich dochodach, uzależnione i współuzależnione, niepełnosprawne, opiekunowie zastępczy, rodzice samotnie wychowujący dzieci, rodzice o niskich umiejętnościach opiekuńczych i wychowawczych, młodzież w wieku lat 15-24, wychowankowie rodzin zastępczych oraz osoby opuszczające placówki opiekuńczo-wychowawcze.
W zależności od potrzeb, predyspozycji, kwalifikacji oraz planów kariery zawodowej uczestnikom zaoferowano i dobrano pomoc w ramach projektu „Nowy Horyzont”. Każdy z beneficjentów objęty został wsparciem z zakresu aktywizacji społecznej, zdrowotnej, edukacyjnej i zawodowej. Większość beneficjentów ostatecznych realizowało działania zaplanowane na podstawie zawartych kontraktów socjalnych. Kilkoro uczestników podpisało aneksy do Indywidualnych Programów Usamodzielnienia oraz 66 osób deklaracje uczestnictwa w Programach Aktywności Lokalnej.
Do tej pory zrealizowano masę warsztatów dla dzieci i młodzieży przebywających w rodzinach zastępczych, zajęcia komputerowe z wyjazdowymi warsztatami integracyjnymi dla osób niepełnosprawnych czy warsztaty integrujące rodzinę pod nazwą „Kocham cię i rozwijam się” skierowane do rodziców dzieci i młodzieży z Ośrodka Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Wiecherta. Nowy horyzont to również szkolenia przyuczające do wykonywania zawodu opiekuna osoby niepełnosprawnej niezdolnej do samodzielnej egzystencji, wyjazdowe warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców i ich dzieci, a nawet darmowe kursy prawa jazdy.
Źródło: Własne/UM Olsztyn
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz