Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2016-04-06 11:30

ol

Dwa lata walczył z olsztyńskim MPK o zapłatę za nadgodziny

Dwa lata walczył z olsztyńskim MPK o zapłatę za nadgodziny
Fot. ilustracja do tekstu

Były kierowca MPK, zwolniony – jak twierdzi – pod pretekstem tego, że nosił w pracy czapkę wreszcie doczeka się wypłaty pieniędzy za przepracowane nadgodziny. Na uznanie jego roszczeń – w wysokości nieco ponad 5 tysięcy złotych – czekał ponad dwa lata.

reklama

Kierowca MPK został zwolniony z pracy w 2013 ponieważ jak twierdził w wypowiedziach zamieszczanych na stronie olsztyńskiego Prawa i Sprawiedliwości – walczył o swoje. Kiedy został ukarany za noszenie w pracy czapki, starał się udowodnić, że kara była niezgodna z regulaminem. Kiedy jednak tę sprawę nagłośnił – został zwolniony.

Były kierowca nie zamierzał jednak odpuścić miejskiej spółce innej sprawy. Chodziło bowiem o nadgodziny, za które MPK nie wypłacało kierowcom pieniędzy, a konkretnie za czas potrzebny na przygotowanie autobusu przed wyjazdem z zajezdni i na czas jego przekazania po zjeździe.

Sprawa trafiła do sądu i dopiero dziś – po ponad dwóch latach sędzia uznał, iż kierowcy należy się kwota 5 300 złotych, za trzy lata, plus odsetki za dwa i pół roku.

- Chodziło o wyliczenie wynagrodzenia tylko za czas potrzebny na przygotowanie autobusu przed wyjazdem z zajezdni i na czas jego przekazania po zjeździe. Biegły jednak nadał sobie dodatkową pracę, wyliczając wszystkie nadgodziny, a następnie od kwoty całkowitej odjął kwotę wypłaconą, by mu wyszła różnica, dotycząca kwoty, o którą występowaliśmy przed sądem. Rozwiązanie zadania na poziomie szkoły podstawowej zajęło biegłemu 1,5 roku – pisze Górski.

Jak informuje były już kierowca MPK, sprawa mogła zakończyć się polubownie jednak najwyraźniej nie chciało tego MPK.

- MPK mogło mniejszą kwotę wypłacić już na początku procesu w trybie polubownym. Tym bardziej, że w stosunku do jednego z kolegów tak postąpiło. Objawiła się tutaj taka sama, jak w czasie zatrudnienia, naganna polityka kierownictwa MPK dzielenia pracowników na lepszych i gorszych. A mogło zaoszczędzić sobie i dodatkowych kosztów, i straty czasu dla siebie i pracowników-świadków w sprawie – pisze na stronie pisolsztyn.org.pl były kierowca Antoni Górski.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny. Jak twierdzi były pracownik MPK – z wygranej cieszyć się będzie dopiero wtedy, kiedy należne mu pieniądze wpłyną na konto.

Źródło: pisolsztyn.org.pl

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl