Kluby Lewicy i Koalicji Obywatelskiej nie kryją rozgoryczenia. Zapowiedziały ukaranie parlamentarzystów, którzy byli nieobecni na głosowaniu.
Borys Budka napisał, że nieobecni posłowie zostali ukarani przez kolegium najwyższą karą finansową.
Sekretarz Klubu Lewicy zbiera wyjaśnienia od posłanek i posłów nieobecnych na głosowaniu wniosku ws. dzisiejszego porządku obrad. Będą wyciągnięte konsekwencje regulaminowe wobec tych, którzy nie mają usprawiedliwienia wynikającego z ważnych sytuacji życiowych.
– możemy przeczytać na Twitterze Lewicy.
W czwartek odbyły się cztery głosowania. Na stronie Sejmu można przeczytać, że na głosowaniu nr 23 (drugie tego dnia, dotyczyło porządku obrad) nieobecna była dwójka posłów Lewicy z naszego regionu: Monika Falej i Marcin Kulasek. To dosyć ciekawe, ponieważ parlamentarzyści oddali głos podczas innych głosowań.
Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Olsztyna tłumaczył się tym, że nie zadziałała mu karta do głosowania. Załączył nawet film, który dokumentuje jego rozmowę z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.
– W trakcie głosowania nr 23 byłem obecny na sali sejmowej. Zgłosiłem niedziałającą kartę do głosowań Pani Marszałek. W trakcie sprawdzania mojej karty, Pani Witek podała wynik z głosowania w trakcie którego, moja karta nie działała – powiedział Marcin Kulasek.
Z kolei posłanka Monika Falej tłumaczyła się tym, że stała w kolejce z kilkunastoma parlamentarzystami, aby zabrać głos na mównicy, a w tym czasie marszałek zarządziła głosowanie.
– Byłam na sali obrad, stałam w kolejce z kilkunastoma posłankami i posłami by zapisać się do zabrania głosu (taka jest procedura). W tym czasie Pani Marszałek zarządziła głosowanie i wielu z nas nie zdążyło oddać głosu. Podczas jednego głosowania nie zadziałała mi też karta. Jednocześnie musiałam iść na posiedzenie Komisji Etyki, którą PiS zwołał właśnie na tą sama godzinę. To co się zadziało nie powinno mieć miejsca – tłumaczyła posłanka Falej.
W tym głosowaniu (nr 23) nie wzięło udziału w sumie 32 posłów opozycji: 11 z KO, 12 z Lewicy, 7 z PSL-Kukiz'15 i dwóch z Konfederacji. Głos za oddało 201 polityków, głównie Prawa i Sprawiedliwości, natomiast przeciw było 192 parlamentarzystów z opozycji.
Komentarze (11)
Dodaj swój komentarz