W nocy z soboty na niedzielę (26/27 października) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Oznacza to, że pośpimy o godzinę dłużej, przestawiając zegarki z 3:00 na 2:00.
Kwestia zmiany czasu od lat wzbudza niezadowolenie wśród sporej części społeczeństwa. Dodatkowo, uznaje się, iż proces nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia. Do głównych jego wad zaliczyć możemy ryzyko wystąpienia takich problemów, jak: rozregulowanie zegara biologicznego, rozdrażnienie, wzmożona szansa na popadnięcie w depresję, zaburzenia snu czy problemy z koncentracją.
Czy zmiana dokonywana dwa razy w roku niesie za sobą jakieś korzyści? Uznaje się, że tak. Ma ona przyczyniać się, m.in. do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego czy oszczędności energii.
W Parlamencie Europejskim od lat trwa dyskusja na temat zrezygnowania ze zmian czasu i ujednolicenia go.
W Polsce kwestię związane z obowiązującym czasem reguluje Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.
Co ciekawe, Parlament Europejski zamierzał w 2019 r. ostatecznie zrezygnować ze zmiany czasu. Plan zakładał, iż w Polsce ostatni raz przestawimy zegarki w 2021 r. Wybuch pandemii spowodował jednak odejście od wprowadzenia stosownych uchwał w życie.
W jednej z audycji Radia Zet na temat wyżej opisanej kwestii wypowiedział się minister rozwoju, Krzysztof Paszyk. Jego zdaniem w Polsce powinna zostać wprowadzona likwidacja zmiany czasu.
- Dla mnie i PSL to temat, który powinien być istotny, który będziemy podnosić w czasie rozpoczynającej się od 1 stycznia 2025 r. prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Wszyscy odczuwamy skutki zmiany czasu i nawet lekarze zwracają na to uwagę. To odbija się na komforcie naszego życia, a politycy są od tego, żeby ten komfort podnosić – tłumaczył na antenie.
Mimo występującego wśród wielu z nas niezadowolenia, kwestia zmiany czasu cieszy się popularnością wśród twórców i fanów popularnych w Internecie memów. Obrazki rozbawią niejednego. Bohaterami niektórych z nich stali się politycy, tacy jak: Donald Tusk, Jarosław Kaczyński czy Aleksander Kwaśniewski. Wybrane z nich prezentujemy naszym Czytelnikom.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz