Dziś jest: 28.11.2024
Imieniny: Lesława, Stefana
Data dodania: 2010-10-15 11:53

Iwona Starczewska

Porozumienie na Polach Grunwaldzkich

Wspólne wystawy, działania edukacyjne i naukowe - jest na to szansa dzięki porozumieniu, jakie na Polach Grunwaldzkich podpisali przedstawiciele muzeów pobitewnych z kilku krajów.

reklama
Na międzynarodową sesję naukową Muzeum Warmii i Mazur, które opiekuje się Polami Grunwaldzkimi, zaprosiło muzealników i badaczy z Rosji, Czech oraz Niemiec.

Wystąpienia dotyczyły historii bitew, badań archeologicznych w miejscach walk oraz zbiorów i funkcjonowania muzeów pobitewnych.

O bitwie na Kulikowym Polu (1380) i poszukiwaniach archeologicznych w jej rejonie mówili: Maria Vorontsova i Aleksey Vorontsov. Zaś o polach bitew na terenie Obwodu Kaliningradzkiego - Olga Szczegłowa z Muzeum Historyczno-Artystycznego w Kaliningradzie. Historię i zbiory Wojskowo-Historycznego Muzeum Artylerii, Wojsk Inżynieryjnych i Wojsk Łączności  przybliżyła Swietłana Uspienska Wasilewna z Sankt Petersburga.

Josef Večeřa i Jaromír Hanák z Muzeum Brněnska opowiadali o Pomniku Pokoju w Austerlitz (1805), Susan Wilbert - Rost z Varus Battle Museum - o bitwie w Lesie Teutoburskim (9 rok n.e.) i muzeum, które o niej przypomina, zaś Achim Rost z Uniwersytetu w Osnabrück o nowej dyscyplinie archeologii, jaką jest archeologia bitewna.

Wyniki prowadzonych przed laty badań archeologicznych Pól Grunwaldzkich przedstawił Romuald Odoj, wieloletni szef Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku. Obecny kierownik placówki Szymon Drej przypomniał okoliczności w jakich doszło do bitwy. O tegorocznych obchodach rocznicowych mówił natomiast Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Podpisanie porozumienia o powołaniu Europejskiej Sieci Muzeów Pól Bitewnych było jednym z głównych elementów programu sesji.

- Zależy nam na nawiązaniu rzeczywistej współpracy między placówkami, które już przystąpiły i w przyszłości będą chciały przystąpić do sieci. Nie chodzi o stworzenie formalnego stowarzyszenia, cel jest praktyczny - chcemy poznać się, aby wymieniać doświadczenia, wspierać w promocji, realizować wspólne wystawy, projekty edukacyjne czy naukowe. Sieć ma charakter otwarty. Mamy nadzieję, że wstąpią do niej kolejne muzea - wyjaśnia Janusz Cygański.

Uczestnicy sesji zwiedzili również olsztyński zamek, Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej, Muzeum Budownictwa Ludowego, Park Etnograficzny w Olsztynku, a także zamek w Malborku i Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu.

Źródło: WWiM/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl