– W czasie, gdy byliśmy zajęci z prof. Maksymowiczem szukaniem kompromisu (przy organizacji wyborów – red.) i dobrych rozwiązań dla Polski, nie wszyscy zrozumieli powagę sytuacji, w której znalazł się nasz kraj. Jedną z takich osób jest przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Olsztynie, który podczas swoich różnych komentarzy medialnych posługiwał się także w sposób obraźliwy grafikami, które porównywały najważniejszych polityków, w tym byłego premiera czy ministra nauki i szkolnictwa wyższego do zwierząt – powiedział Michał Wypij odnosząc się do wypowiedzi Jerzego Szmita, w których w negatywnych słowach wypowiadał się o posłach Porozumienia.
I dodał: – Tą grafikę kolportował pan Jerzy Szmit i chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że ta grafika idealnie pokazuje poziom Jerzego Szmita i jego elit politycznych. Nie ma przypadku w tym, że Jerzy Szmit nie jest posłem na Sejm RP, że po raz kolejny nie znalazł się na listach i powinien chyba zrozumieć, jakie jest jego miejsce w szeregu.
Przypomnijmy, że Jerzy Szmit kilkukrotnie w ostatnim czasie atakował działaczy nie tylko opozycji, ale także Porozumienia. W swoim liście do członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości napisał, że prof. Maksymowicz i Michał Wypij chcieli rozbić jedność Zjednoczonej Prawicy i pomóc opozycji w destabilizacji politycznej.
Działania totalnej opozycji znalazły wsparcie u części posłów Porozumienia Jarosława Gowina. W tej grupie najbardziej aktywni byli wybrani w naszym okręgu z listy PiS: Wojciech Maksymowicz i Michał Wypij. Ostatecznie udało się ustalić wspólne stanowisko. Naruszone jednak w ostatnich dniach zaufanie, trudno będzie odbudować. Chciałbym podkreślić, że część środowiska Porozumienia odrzuciła działania zmierzające do rozbicia Zjednoczonej Prawicy.
– możemy przeczytać w liście.
Michał Wypij odniósł się także do dwóch interpelacji poselskich związanych z Warmią i Mazurami.
Jedną z kwestii, które poruszył, była sprawa prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie, Iwony Bendorf-Bundorf, która została oskarżona o przekroczenie uprawnień i uzyskanie nienależnej korzyści.
– Chcę się dowiedzieć jakie działania podejmuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie odwołania pani Iwony Bendorf-Bundorf z funkcji prezesa RIO, bądź zawieszenia wykonywania obowiązków. Ma to związek z postawieniem zarzutów. Sprawa jest przewlekła i dla mnie osobiście niewytłumaczalna. Myślę, że jako mieszkańcy Warmii i Mazur mamy prawo oczekiwać konkretnych działań, żeby uratować autorytet RIO – wyjaśnił poseł Poruzumienia.
Kolejna interpelacja Wypija ma związek z postulatem prezydenta Andrzeja Dudy, który w marcu zapowiedział wsparcie działań mających na celu zlikwidowanie podatku VAT od biletów kolejowych.
– Uważam, że takie działanie z jednej strony może pomóc szeroko-rozumianej branży turystycznej w kontekście rozwoju i walki z koronawirusem. Może także pozytywnie wpłynąć na rozwój branży transportowej i kolejowej w regionie – wyjaśnił Michał Wypij.
Poseł Porozumienia rozszerzył ten postulat o inne bilety w środkach transportu, w tym także komunikacji miejskiej.
– Myślę, że to może w pozytywny sposób wpłynąć na rozwój komunikacji miejskiej, także w Olsztynie. Uważam, że im mniejsze podatki, tym gospodarka się lepiej rozwija. Zmniejszenie cen biletów, mogłoby powiększyć grono chętnych do jeżdżenia komunikacją publiczną, w tym miejską – przyznał Wypij.
Komentarze (19)
Dodaj swój komentarz