Poseł Jerzy Szmit wraz z radnymi Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny zaapelował o powstrzymanie planowanej budowy spalarni odpadów komunalnych w Olsztynie.
Działacze PiS-u zarzucają Grzymowiczowi, że ten forsuje realizację projektu, z którego wycofują się od lat inne miasta. Ich zdaniem ten przestarzały projekt przyniesie miastu same straty – nie tylko te ekologiczne, ale i ekonomiczne.
- Prezydent przy wsparciu Platformy Obywatelskiej usiłuje pozbawić mieszkańców Olsztyna części majątku komunalnego, jaki stanowi MPEC – informuje Szmit.
Zdaniem posła – budowa spalarni będzie pretekstem do podziału Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i przeniesienia kluczowej i większościowej części majątku do prywatnej spółki, która zacznie całkowicie kontrolować rynek ciepłowniczy w Olsztynie.
- Proponowane rozwiązania zagwarantują solidne i pewne zyski prywatnej spółce, a koszty i ryzyko prowadzonej działalności pozostaną przy tej części MPEC , która ma nadal funkcjonować jako spółka miejska – dodaje Szmit.
Dlatego też działacze PiS-u chcą referendum w tej sprawie. Jak informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz – takie rozwiązanie nie wchodzi w grę na tym etapie, kiedy dopiero prowadzone są rozmowy w tej sprawie i nie ma dla mieszkańców konkretnej propozycji.
Przypomnijmy, w Olsztynie realizowany jest projekt przetwarzania odpadów z 37 gmin. Istotnym elementem tego projektu jest budowa zakładu unieszkodliwiania tych odpadów na olsztyńskim Tracku – na terenie należącym do ZGOK-u.
Takie przetworzone odpady mają z czasem trafić do planowanej spalarni, która również powstanie przy ul. Lubelskiej jednak na terenie należącym do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Spalarnia będzie elementem budowy nowej elektrociepłowni w Olsztynie, która wytwarzać będzie ciepło z tego paliwa alternatywnego.
Elektrownia ma powstać na przełomie 2019/2020 roku, kiedy to Michelin wycofa się z dostarczania do miasta ciepła. Za wybudowanie nowej elektrociepłowni oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację infrastruktury wytwórczej odpowiadać będzie partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę. Postępowanie, które ma wyłonić Partnera Prywatnego zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku i obecnie jest na etapie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczy pięć firm. Zakończenie dialogu planowane jest na koniec czerwca tego roku, a wybór partnera prywatnego nastąpi w pierwszym kwartale 2016 roku.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz