– Przez całe wakacje Ministerstwo Zdrowia wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Głównym Inspektoratem Sanitarnym pracują nad szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa po powrocie do nauki stacjonarnej, ale też będą dostarczone do szkół środki dezynfekcji. Na to jest przeznaczone ponad 100 mln zł. Przed każdym budynkiem szkoły będzie stacja mierzenia temperatury oraz będą dostarczone płyny dezynfekujące – powiedziała w „Porannych Pytaniach” Małgorzata Kopiczko, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Środki ochronne mają być rozwożone do wszystkich szkół na terenie kraju do połowy września.
W dodatku w placówkach edukacyjnych ma ruszyć akcja promocji szczepień. A te będą dostępne od trzeciego tygodnia września. Szczepienia mają odbywać się wyłącznie za zgodą rodziców.
– W pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego będzie prowadzona akcja informacyjna dla uczniów i rodziców. Do szkół będą zaproszone służby medyczne. Drugi tydzień będzie tygodniem organizacyjnym, przygotowującym do akcji szczepień – przyznał w rozmowie z Radiem Olsztyn Wojciech Cybulski, wicekurator oświaty w Olsztynie.
I to wtedy dyrektorzy placówek edukacyjnych zadecydują, czy uczniowie będą mogli skorzystać z mobilnego punktu szczepień w szkole czy też z tradycyjnego punktu szczepień.
Warto zaznaczyć, że młodzi ludzie powyżej 12. roku życia będą mogli być zaszczepienie wyłącznie szczepionką firmy Pfizer.
Cybulski zalecił także, żeby podczas zajęć wychowania fizycznego nastawić się na ćwiczenia bezkontaktowe, przy których możliwe będzie utrzymanie dystansu.
Jeżeli pozwoli pogoda, uczniowie powinni spędzać czas na przerwach na świeżym powietrzu, a sale i korytarze miałyby być wietrzone.
Rok szkolny 2021/2022 zakończy się 24 czerwca, a w przypadku maturzystów – 29 kwietnia. Od 23 grudnia do 31 grudnia uczniowie będą mieli wolne z uwagi na Boże Narodzenie, a od 14 do 19 kwietnia z uwagi na Wielkanoc. Ferie zimowe w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim rozpoczną się 22 stycznia i potrwają do 6 lutego.
Terminy egzaminów ósmoklasistów przypadną na dni 24-26 maja, natomiast matury odbędą się w dniach od 4 do 23 maja. Egzaminy ustne nie będą obowiązkowe. Wezmą w nich udział tylko te osoby, które będą chciały studiować za granicą, przy założeniu że egzamin ten będzie potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym.
W całej Polsce naukę rozpoczyna dziś 4,5 mln dzieci i młodzieży, w tym 170 tys. w województwie warmińsko-mazurskim.
Komentarze (11)
Dodaj swój komentarz