We wtorek na terenie budowy odbyło się spotkanie z mediami, na którym obecny był także prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Prezydent krótko przypomniał, jak będzie wyglądała Urania – podzielona zostanie na bryłę A (główną, która pomieści ponad 4 tys. osób) oraz bryłę B i C, gdzie będą hale treningowe. Tuż przy tej ostatnie powstanie lodowisko, a pod nią hale garażowe.
– Jak widzimy, praktycznie cała konstrukcja starej hali została rozebrana, a pozostały tylko słupy i oczepy, które będą służyły do wybudowania nowego obiektu – powiedział prezydent Grzymowicz.
Zaznaczył, że dzisiaj otrzymał informację od wykonawcy, że na rynku budowlanym są kłopoty z dostawą materiałów, ale także zakontraktowaniu pracowników, podwykonawców.
Na placu budowy na chwilę obecną zatrudnionych jest ok. 100 pracowników.
Prezydent ma nadzieję, że mimo tych kłopotów wykonawca zrealizuje prace w terminie, a bezdeszczowa pogoda utrzyma się jak najdłużej, a zima nie będzie zbyt ostra, aby prace mogły być jak najdłużej kontynuowane.
– Liczymy na to, że wykonawca dotrzyma terminu. 21 miesięcy jest przewidzianych na realizację całego obiektu i w połowie 2023 roku będziemy mogli wspólnie świętować otwarcie hali – dodał Piotr Grzymowicz.
Jak zapewnił Paweł Bruger, rzecznik prasowy firmy Mirbud SA, wykonawca ukończy prace w terminie.
– Szczególnie ważnych, z punktu widzenia operacyjnego, niespodzianek nie było, ale dzisiaj na rynku pracy i materiałów budowlanych sytuacja jest dosyć trudna. Ale nie aż tak, żebyśmy tego projektu nie mogli ukończyć w terminie – powiedział Paweł Bruger, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w firmie Mirbud SA.
Paweł Bruger
Jak udało nam się ustalić, chodzi m.in. o stalową kopułę, gdyż w Polsce na chwilę obecną nie ma firm, które mogłyby ją wykonać.
Zaznaczył, że obecnie trwają prace fundamentowe przy budynku B i C. Postawiono już szalunki i słupy konstrukcyjne pod hale garażowe. Nad garażami znajdzie się hala treningowa, a z drugiej strony lodowisko.
– Trzon konstrukcji Uranii (bryła A) pozostanie w tej formie, w jakiej jest, natomiast hala zostanie rozbudowana o 12 metrów dookoła. Tam znajdą się dodatkowe sale – dodał Bruger.
W hali zaplanowano rozwiązanie ekologiczne, gdyż do jej ogrzewania zostaną wykorzystane gruntowe wymienniki ciepła. Trwają już wiercenia.
– Będzie 65 odwiertów. Każdy z nich na ok. 150 metrów. Dodatkowo przewidziane są panele fotowoltaiczne. Cały system wentylacji, klimatyzacji będzie włączone w jeden organizm, dzięki czemu obiekt będzie ekologiczny – powiedział Andrzej Rosocha, kierownik kontraktu z firmy Mirbud SA.
Andrzej Rosocha
Dodał, że jeszcze trwają wyburzenia.
– Poradziliśmy sobie ze wszystkimi elementami nadziemnymi, ale jeszcze trwają prace podziemne. Jest mnóstwo kanałów wentylacyjnych, żelbetowych. Jak się okazuje, 60 lat temu też dobrze budowano – zakończył Rosocha.
W bryle "A" zaprojektowano centralnie usytuowane boisko do gry w siatkówkę, piłkę ręczną, koszykówkę, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsal. Oprócz tego będzie można organizować zawody bokserskie, zapaśnicze, taekwondo. Będzie się tam znajdowała widownia z miejscami stałymi, mobilnymi, dla osób z niepełnosprawnościami oraz stojącymi. Wyodrębniona zostanie strefa VIP oraz strefa dla dziennikarzy.
Z kolei w bryle "BC" znajdzie się podpiwniczenie, w którym będą pomieszczenia techniczne i parkingi. Wyżej powstaną m.in. sala treningowo-rozgrzewkowa, sala do podnoszenia ciężarów, pomieszczenia dla sędziów czy trenerów, siłownia, pomieszczenia rehabilitacyjne i medyczne oraz biurowe czy pomieszczenia do obsługi lodowiska-rolkowiska.
Wartość inwestycji to niemal 195 mln zł. Prawie 130 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Czytaj również:
Umowa z wykonawcą na modernizację Uranii podpisana! [ZDJĘCIA]
Trwa rozbiórka Uranii [ZDJĘCIA]
Trwa rozbiórka hali Urania. Spod poszycia widać deskowanie [ZDJĘCIA]
Komentarze (25)
Dodaj swój komentarz