Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2023-01-31 09:00

Monika Smolik

Pracodawca nie odmówi pracy zdalnej. Ważne zmiany w kodeksie

Pracodawca nie odmówi pracy zdalnej. Ważne zmiany w kodeksie
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

W poniedziałek (30 stycznia) prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną. Pracodawcy będą mogli także sprawdzać stan trzeźwości pracowników.

reklama

Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy, które zastąpiono definicją pracy zdalnej. Mówi ona, że jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Nowela przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach. To m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy

- poinformowali przedstawiciele Kancelarii Prezydenta.

Nowe prawo zakłada także, że praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, ale pracownik musi złożyć wniosek w formie papierowej lub elektronicznej. Wymiar pracy nie może jednak przekroczyć 24 dni w roku kalendarzowym. Praca zdalna w tej formie znajdzie zastosowanie w okolicznościach incydentalnych, uzasadnionych wyłącznie potrzebą pracownika. To oznacza, że pracodawca nie może odmówić pracownikowi zdalnego wykonywania obowiązków m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Wyjątkiem są zawody, których organizacja pracy lub rodzaj pracy nie mogą być wykonywane zdalnie, np. służby mundurowe.

Nowelizacja zakłada również, że pracodawcy będą mogli wprowadzić pracownikom kontrolę trzeźwości lub kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia.

Pracodawca nie będzie mógł dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków, gdy kontrola wykaże obecność środków zakazanych. Dotyczy to także sytuacji, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu albo spożywał alkohol lub zażywał środki odurzające w czasie pracy. Badania takie będzie mogła także przeprowadzić policja.

Nowe prawo wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia, a przepisy o pracy zdalnej i uchylanej telepracy zaczną obowiązywać po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.

Tagi: prawo praca

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

  • pytanie 2023-01-31 21:24:38 88.156.*.*
    Pracuję na tokarce. Tzn. że tokarkę mogę przenieść do domu? Tylko boję się ,że nie wejdzie przez drzwi. No i waży z 2 tony. Mieszkam na 8 piętrze. podłoga się zarwie i tokarka spadnie na głowy sąsiadów wraz z sufitem i co wtedy? A tokarka po włączeniu strasznie huczy. A dzieci za ścianą śpią. Hm myślę jak to zorganizować.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
  • Hłe hłe 2023-01-31 10:06:29 88.156.*.*
    He he chyba, że na b2b:) kto normalny jeszcze umowy o pracę stosuje
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2
  • dis 2023-01-31 10:04:45 212.160.*.*
    No fajnie. Można wziąć pracę zdalną, jak zwykle, "na bombelka". Teraz może by wprowadzili ustawę nakazującą pracodawcom zwracać poniesione koszty, np. za prąd osobom, które stale pracują zdalnie, lub hybrydowo.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2

www.autoczescionline24.pl