Na środowej konferencji premier Polski Mateusz Morawiecki zadecydował o zamknięciu szkół, uczelni wyższych czy instytucji kultury (muzea, teatry, kina).
– Trzeba działać szybko. Widać, że Polska stosuje bardzo dobrą strategię - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
I dodał: - Wdrożyliśmy kontrole sanitarne na granicach, które zostały podchwycone jako mechanizm do wdrożenia w wielu innych krajach. Burzy nie da się przewidzieć, ale można starać się przed nią ochronić. Chcemy spowolnić możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego też potrzebne są zdeterminowane działania. Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich, takimi skupiskami są m.in. placówki oświatowe. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na 2 tygodnie od poniedziałku. Ale już od jutra placówki nie będą dostępne dla procesu edukacyjnego. W czwartek i piątek placówki będą otwarte i w klasach nauczyciele będą mogli pilnować dzieci, aby umożliwić zorganizowanie opieki nad dziećmi rodzicom. Dzieci nie powinny wychodzić z domu, ponieważ mogą bardzo łatwo przenosić wirusa. Dzieci przechodzą chorobę w sposób łagodny, chociaż i tam zdarzają się perturbacje. Ale mogą zarażać dziadków, co może być bardzo niebezpieczne.
Premier dodał, że zdecydowano również o zamknięciu instytucji kultury, w tym kin czy muzeów.
Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego powiedział, że zajęcia na uczelnialniach zostaną zawieszone od 12 do 25 marca, ale administracja będzie pracować normalnie.
– Podjąłem decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych. Nie oznacza to jednak zamknięcia uczelni. Normalnie powinny pracować administracja i być prowadzone badania naukowe. Nie widzimy potrzeby, żeby zmieniać w tym momencie terminy rekrutacji. Analogicznie podobne działania podjął minister kultury – poinformował Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Na obecną chwilę w Polsce jest 25 osób, u których potwierdzono zarażenie wirusem Covid-19. Dwie z nich leżą w szpitalu w Ostródzie.
AKTUALIZACJA:
– Specjaliści od chorób zakaźnych mówią jedno: potrzebna jest izolacja osób chorych, poddanie kwarantannie osób, które miały styczność z chorymi i zmiana nawyków – dodał premier Morawiecki.
Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, powiedział, że nie ma potrzeby zmian w kalendarzu w obecnym roku szkolnym.
– Nie traktujcie 2 tygodni jako dodatkowych ferii. Wykorzystajcie ten czas na pogłębienie wiedzy. Nauczyciele czy wychowawcy z pewnością wam w tym pomogą – zaapelował do uczniów Dariusz Piontkowski.
W środę odbędzie się także spotkanie premiera z przedstawicielami związków wyznaniowych.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski jest w kontakcie z episkopatem. Skomentował oświadczenie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego, który m.in. zaapelował o zwiększenie liczby mszy odprawianych w kościołach, ale także o to, aby osoby starsze słuchały mszy w radiu czy telewizji.
– Zwiększenie liczby mszy jest podyktowane troską, o to, żeby w kościele odległość między wiernymi nie była mniejsza niż metr. Im mniej osób naraz w jednym miejscu, tym mniejsze ryzyko zarażenia – wyjaśnił Szumowski.
Poniżej przedstawiamy pismo abp. Stanisława Gądeckiego:
W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach.
W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, aby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.
Przypominam, że – w obecnej sytuacji – osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.
Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.
Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…”.Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
– możemy przeczytać w oświadczeniu.
Na stronie urzędu wojewódzkiego także pojawiło się oświadczenie, w którym można przeczytać m.in. zalecenia dla dyrektorów szkół, rodziców i uczniów.
Więcej można przeczytać TUTAJ.
Od czwartku także wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej będą nieczynne.
Uprzejmie informujemy, że od 12 do 25 marca 2020 r. wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie będą nieczynne.
Termin zwrotów materiałów bibliotecznych, który przypada na czas zamknięcia, zostaje przedłużony.
– możemy przeczytać w oświadczeniu.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz