W poniedziałek przypadają Mikołajki. Z okazji tego święta policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie w trakcie kontroli rozdawali kierowcom upominki.
Mikołajkowy pakiet bezpieczeństwa zawierał koc termiczny, maseczka do sztucznego oddychania, komplet rękawiczek lateksowych w etui, młotek do wybijania szyb z nożem do cięcia pasów wraz ze zintegrowaną latarką oraz zawieszka odblaskowa. Wszystkie te elementy są niezbędnym wyposażeniem każdego auta.
W trakcie kontroli stróże prawa przypominali kierowcom o zasadach bezpieczeństwa zimą oraz o tym tym, w co warto wyposażyć swój pojazd.
Co zrobić, aby nie dać się zaskoczyć zimą? Policjanci mają kilka porad. Można je przeczytać poniżej.
Zimowe opony, łańcuchy, płyn w spryskiwaczu i sprzęt do odśnieżania
Kierowcy powinni pamiętać, że zalecana jest wymiana opon na zimowe oraz sprawdzenie odpowiedniego ciśnienia we wszystkich oponach. Właściwie dobrane opony zwiększają przyczepność i zmniejszają drogę hamowania. Należy także wymienić płyny w spryskiwaczach na te, które przystosowane są do zimowych temperatur. Każdy kierowca wie także, jak ważny jest dobry sprzęt do odśnieżania - tym bardziej, że obowiązkowo trzeba mieć odśnieżone szyby, maskę oraz dach samochodu. Zalegające warstwy śniegu na dachu auta mogą spowodować zagrożenie dla innych użytkowników - zwłaszcza tych, którzy jadą za nami. Wybierając się w góry warto pomyśleć o specjalnych łańcuchach na koła, które ułatwią jazdę w trudnych warunkach. Na niektórych drogach – odpowiednio oznakowanych- używanie łańcuchów jest obowiązkowe.
Kiedy światła przeciwmgłowe?
Świateł przeciwmgłowych należy używać zgodnie z przepisami - czyli w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (m.in. podczas opadów śniegu, deszczu, gęstej mgły). Tylnego światła przeciwmgłowego używamy, gdy zmniejsza się przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność poniżej 50 m. Warto jednak pamiętać, że to światło może oślepiać innych kierujących jadących bezpośrednio za nami.
Dłuższa droga hamowania
W warunkach zimowych droga hamowania znacznie się wydłuża. Zachowanie ostrożności i rozwagi, odpowiedni odstęp od innych aut i niewykonywanie gwałtownych manewrów na drodze może nam bardzo ułatwić jazdę. Styl jazdy należy dostosować do warunków istniejących na drodze - m.in. gdy zajdzie taka potrzeba hamować przy użyciu silnika, lub pulsacyjnie, gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w ABS.
Zatankuj „do pełna”
Przygotowując się do długiej podróży warto zatankować „do pełna”, na trasie możemy napotkać trudności np. duży korek czy utrudnienia związane z pogodą i nie będziemy mieli możliwości zatankowania auta przez długi czas.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz